چرا عاشق او شدم؟

چرا عاشق او شدم؟

همه ما  احساسات مثبت و عشق‌ورزی را دوست داریم. این نکته که انسان در دوران عاشقی لطیف و مهربان می‌شود،

بسیار دوست‌داشتنی است.

 

عشق واقعی موجب خوشحالی انسان‌ها می شود.

همه ما در زندگی برای یکبار هم که شده عاشق بودن را به گونه‌ای تجربه کرده‌ایم.

در این مطلب قصد داریم به لحاظ علمی به موضوع بپردازیم و بفهمیم چه اتفاقی رخ می دهد که عاشق فردی می‌شویم.

عاشق

جذابیت، اولین عنصر عشق

اولین عنصر محرک برای آغاز آشنایی با یک نفر جذابیت است. جذابیت ظاهری بیشترین تاثیر را بر افراد دارد. جذابیت یکی از مهمترین ویژگی های موثر در تعداد افراد خواستار ازدواج با یک فرد است. معمولاً با دیدن افراد زیبا به ذهن انسان خطور می‌کند که او فردی با کفایت و مهربان است. در یک مطالعه بین‌فرهنگی مشخص شده است که ظاهرفیزیکی جذاب‌ترین عامل برای مردان است.

زنان نیز به بلندپروازی و سخت‌کوشی مردان اهمیت می دهند و آن را عامل عاشق شدن‌شان می‌دانند. در تحقیقات دیگری مشخص شد که مردان و زنان ویژگی‌های شخصیتی مثل وفاداری، مهربانی، صمیمیت را به جذابیت فیزیکی ترجیح می دهند.

برای مردان جذابیت ظاهری و برای زنان ویژگی‌های شخصیتی ارجح است.

در تحقیقات بعدی به نظر رسید که شخصیت در انتخاب همسر مهم‌تر از ظاهر فرد است. جذابیت ظاهر می‌تواند در شروع فرآیند آشنایی موثر باشد. اما در عاشق ماندن کمکی نمی‌کند. موقعیت اجتماعی نیز برای برخی افراد مهمتر از جذابیت فیزیکی است. زنان توجه بیشتری به موقعیتهای اجتماعی مردان دارند و این ویژگی در جذب آنان موثرتر است. به جز جذابیت ظاهری و جذابیت شخصیتی، سومین عامل جذابیت موقعیت اجتماعی فرد است. موقعیت اجتماعی هر فردی شامل طبقه اجتماعی، تحصیلات، شغل، اصالت خانوادگی است. فردی از طبقه اجتماعی بالا برای فردی از طبقه اجتماعی پایین جذاب است. افراد ممکن است تحت تاثیر موقعیت اجتماعی، درآمد و موقعیت اقتصادی طرف مقابل قرار گیرند.

شباهت ها و تفاوت ها

یکی دیگر از دلایل جذابیت شباهت‌هایی است که ما به افراد مقابل داریم. این شباهت‌ها بیشتر در مورد باورها و اندیشه‌ها است. هر چقدر دو نفر از نظر نگرشی شباهت بیشتری به هم داشته باشند، احتمال جذب آنها به یکدیگر بیشتر است.

شباهت در سایر خصوصیات مثل داشتن اهداف مشابه، تجارب مشابه هم می‌تواند اتفاق بیفتد. یکی دیگر از منابع جذابیت وجود تفاوت هاست. به طور مثال فردی که خجالتی است ممکن است عاشق فردی اجتماعی شود. همچنین فردی از خانواده شلوغ عاشق فردی با خانواده کم جمعیت می‌شود.

در ادامه با ما همراه باشید…

منبع: آموزش پیش از ازدواج نوشته مهدی میر محمد صادقی

گرد آورنده: معصومه شریفیان

مطالب دیگر:

آموزش پیش از ازدواج و ضرورت آن

تکنیک های کنترل خشم

سبک های فرزندپروری

 

کانال تلگرام  دکتر الهام مبلیان

اینستاگرام دکتر الهام مبلیان

 

زمینه های مورد علاقه: مشاوره تحصیلی (کنکور انسانی)، مشاوره پیش از ازدواج. خوشحال میشم نظراتتون رو در خصوص مطالب اعلام کنید. :)

نظرات

 • Admin bar avatar
  الهام
  1398-05-10

  سوال بزرگی که همیشه در ذهنمون میچرخه؟چرا عاشق این پسر شدم؟ چرا دختری که پدرش اعتیاد داره، باز هم عاشق پسری میشه که اعتیاد داره!!!!
  ممنون از خانم شریفیان بخاطر انتخاب درست و بجای این مقاله.منتظر ادامه اش هستم.
  شاد و پیروز باشید😊

  3+
  • معصومه شریفیان
   1398-05-17

   متشکرم استاد از ارائه ی بازخوردتون.ادامه ی مطلب رو در پست فرایند آشنایی مطالعه بفرمایید🙏

   1+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!