پرسش و پاسخ در حوزه کودک

پرسش و پاسخ در حوزه کودک
12+

پرسش و پاسخ در حوزه کودک 

پرسش و پاسخ

زمان پیشنهادی مطالعه : 12 دقیقه

پرسش :

من یک کودک چهارساله دارم خیلی لجبازه چه باید کرد ؟

پاسخ :

طبیعت کودکان چهار ساله مقاومت و مخالفت است. گاهی اوقات لجبازی و مخالت های زیاد آنها والدین را خسته می کند.

در این سن نباید لجبازی کودکان را جدی بگیرید چون سال چهارم از زندگی کودک ، سال طغیان و تغییر و تحول و مقاومت اوست و مرحله ای از رشد کودک به حساب می آید ولی وقتی به سن پنج سالگی برسد سال اطاعت و فرمانبرداری ست و لجبازی او کم می شود.

برای بهبود و پذیرش این مرحله از رشد کودکتان زیاد به او سخت گیری نکنید. به او قدرت انتخاب بدهید تا لجبازی او کمتر شود مثلا وقتی میخواهد لباس بپوشد برایش مشخص نکنید که کدام لباس را بپوشد. فرصت انتخاب به او بدهید تا از بین لباس هایی که شما مشخص می کنید یکی را انتخاب کند. در این صورت هم لجبازی او کاهش پیدا می کند هم به گفته ساده تر کودکی لوس بار نمی آورید که هر چه می خواهد را با لجبازی به دست آورد.

راه حل دیگری که بسیار تاثیر گذار است تعیین قوانینی ساده برای کودک و مشخص کردن امتیاز و تشویقی ست که به آن علاقه دارد.

مثلا اگر امروز 3 ستاره به خاطر کارهای خوبت بگیری شب میتوانیم به خانه مادربزرگ برویم … .

اجازه بدهید کودک علاقه مندی هایش را خودش مشخص کند و تشویق های خود را با توجه به علاقه مندی های کودک مشخص کنید. این کار باعث میشود کودک شما به انجام دادن کارهای خوب عادت کند و کمتر با شما لجبازی کند و پس از گذشت مدتی میتوانید فاصله تشویق شدن ها را کاهش داده و پس از آن تشویق هایتان را با کلام و توجه به او ابراز کنید.

 

پرسش :

بچه های 6 تا 10 ساله ای که در خواب دندوناشونو رو روی هم فشارمیدن علت آن چیه؟ مسئله آنقدر جدی هست که اون رو پیش روانشناس ببرند؟

پاسخ :

این بچه ها باید ارزیابی شوند و بستگی به شدت و تعداد دفعاتی که این کار را در خواب انجام می دهند دارد. اگر شدت این کار زیاد است و کودک شما خواب آرام و راحتی ندارد احتمال وجود نگرانی و ترس و یا درگیری ذهنی که باعث اذیت شدن او شده است زیاد است. کودکان مانند بزرگسالان نمی توانند نگرانی ها و احساسات خود را به راحتی بروز دهند به همین خاطر باعث می شود در خواب ناآرام باشند و یا علایم رفتاری دیگری از خود نشان دهند. مثل ناخن جویدن ، واکنش سریع و تند نشان دادن ، بی اشتهایی و …

اگر شدت این کار در او زیاد است حتما به مشاور در حوزه کودک مراجعه شود. از طریق تست تفسیر نقاشی یک ارزیابی کلی از کودک شما صورت می گیرد. کودکان در نقاشی هایشان نگرانی ها و دغدغه های ذهنی شان را به تصویر می کشند و می توان از طریق تفسیر نقاشی هایشان به صورت کلی از درون آنها آگاه شد و پس از آن اقدامات لازم را جهت بهبود این نگرانی ها به عمل آورند. در صورت تمایل شما ، تست تفسیر نقاشی کودک شما در سایت انجام می شود.

 

پرسش :

بچه هشت ساله ای که بیشتر توجه سمت خودشه اما دائما از مادرش میپرسه که کی رو بیشتر از من دوست داری چه جوابی باید به او داد؟

پاسخ :

کودکان نیاز به امنیت از جانب والدین خود دارند. وقتی کودک دائما از علاقه والدینش به خودش سوال میکند چند دلیل کلی دارد :

1. کودک توجه و محبت کافی از جانب والدین دریافت نکرده است.

اگر کودک شما توجه و محبت کافی دریافت نکند مدام نگران این ست که والدینش او را به اندازه کافی دوست ندارند و به همین خاطر سوال می کند که کی رو بیشتر از من دوست داری. درصورتی که توجه و محبت به کودک کافی نباشد کودک احساس ضعف می کند و اعتماد به نفس او هم کاهش پیدا می کند.

اگر اینگونه است والدین باید با رفتار و کلام شان به او توجه نشان دهند که بسیار مورد علاقه والدین است و به کار های خوب او توجه کنند و به او بگویید من و بابا خیلی دوستت داریم و به خاطر کار خوب امروزت به تو افتخار می کنیم. تو عزیزترین هستی… و با کلمات مثبت به او اطمینان دهید که او را بی نهایت دوست دارید.

2. در مواقعی که کودک کار نادرستی انجام داده است به شدت بازخواست شده و با آن کار بد شخصیت کودک هم زیر سوال برده شده است.

هنگامی که کودک شما کار نادرستی انجام می دهد نباید شخصیت او را زیر سوال ببرید مثلا نگویید از پس هیچ کاری برنمی آیی.. خیلی بچه بدی هستی.. هیچکس به خاطر کار بدت تورو دوست نداره…

کار بد کودک باید از شخصیت او جدا شود. مثلا هنگامی که کار بدی انجام می دهد بگویید : کار امروزت خیلی بد بود و من رو ناراحت کرد…

3. کودک از نظر دلبستگی ایمن نیست و در کنار والدین احساس امنیت نمی کند و به این فکر می کند که نکنه مامان و بابا کسی رو بیشتر از اون دوست دارند..

دلبستگی ناایمن به خاطر نگرانی و اضطراب در کودک است و باید به مشاور کودک مراجعه شود.

4. مقایسه کودک با کودکان دیگر و همسالان او . 

این کار باعث می شود کودک احساس امنیت و مهم بودن از جانب والدین نکند و احساس کند کودکان دیگر بیشتر علاق والدین را به خود جلب می کنند و کسی او را مثل بقیه کودکان دوست ندارد. پس سعی کنید هیچ گاه کودک خود را با همسالانش مقایسه نکنید چون هر کودکی خصوصیات و توانایی های منحصر به فردی دارد که با دیگران قابل مقایسه نیست.

در هر صورت جوابی به کودک بدهید که او را مطمن کند وجودش برای والدین بسیار بااهمیت است و والدین او را خیلی دوست دارند اما به این معنی نیست که هیچکس دیگر را غیر از او دوست ندارند. مامان و بابا دیگران رو هم دوست دارند و هر دوی آنها به همدیگر هم علاقه مندند اما کودک برای مامان و بابا خیلی با اهمیته و خیلی عاشقشن و برای آرامش و شادی او تلاش می کنند. توجه داشته باشید که فقط پاسخ کلامی کفایت نمی کند بلکه کودک باید از طریق رفتار شما با او این علاقه را درک کند.

 

پرسش :

بچه ای که در روز خیلی شیطنت می کنه؟

پاسخ :

شیطنت کردن از نظر همه افراد متفاوت است و همه کودکان کم و بیش شیطنت هایی دارند. اما برای حل این مشکل سعی کنید کودک خود را سرگرم کنید. لیستی از کارهای مورد علاقه فرزند خود تهیه کنید تا در روز تنوع سرگرمی های او زیاد باشد و فرصت اینکه والدین را با شیطنت های خود خسته کند نداشته باشد.

البته قابل ذکر است که انرژی کودکان باید تخلیه شود. پس فعالیت های سالمی که باعث تخلیه انرژی او می شود را هم در نظر بگیرید.  مثل بازی کردن با توپ ، گرگم به هوا ، بپر بپر کردن ، طناب بازی و … اگر فضای کافی برای اینگونه فعالیت های را ندارید حتما چند روز یکبار کودک خود را به فضای ببرید که به راحتی یتواند بدود و بازی کند و انرژی خود را تخلیه کند.

مورد دیگری که لازم میدانم توصیه کنم این است که حتما در طول روز زمانی را هرچند کم به بازی کردن با کودک خود اختصاص دهید. و در بازی با او سعی کنید طبق قوانینی که او می گوید عمل کنید و همانگونه که او دوست دارد باشید تا ساعاتی از روز را در کنارتان احساس شادی و لذت کند و بداند که مورد اهمیت شماست.

اگر با وجود همه این کارها کودک به شیطنت هایی که بیش از اندازه هست ادامه می دهد می توانید برای کودک امتیاز و تشویقی در نظر بگیرید وقوانینی را مشخص کنید که در صورت اجرای آن قوانین امتیاز یا ستاره دریافت کند تا در صورت رسیدن این امتیاز ها به حد مشخص جایزه و یا کار و تفریحی که خیلی دوست دارد را دریافت کند.

 

پرسش :

پسر من شب ها خیلی بهونه میگیره و توی خواب جیغ میزنه و کارای روزانش رو میگه چرا اینجوری میشه ؟

پاسخ :

به صورت کلی اگر هر کودکی خواب ناآرامی داشته باشد باید به فعالیت هایی همان روز آن کودک توجه شود که چه چیزی باعث ناراحتی و نگرانی او شده.

اگر همیشه در موقع خواب بهانه گیر است و خواب آرامی هم ندارند کودک شما از مسئله ای نگران است و یا از چیزی ترسیده است.

همانطور که در پاسخ به سوال دوست عزیزمان گفتم ، کودکان نمی توانند مانند بزرگسالان احساسات و نگرانی های خود را بازگو کنند به همین خاطر یکی از چیزهایی که مشخص می کند کودک احساس خوبی ندارد و یا در روز درگیری های داشته که باعث رنجش او شده و یا از مسئله ای نگران است خواب ناآرام او و بهانه گیری های او در شب و هنگام خوابیدن است.

اما رفتار کودک باید بیشتر ارزیابی شود تا از عاملی که باعث نگرانی و ترس او شده آگاه و آن را برطرف کنیم. شما می توانید در صورت تمایل در تست تفسیر نقاشی که به زودی در سایت قرار می گیرد شرکت کنید تا ارزیابی دقیق تری انجام شود و یا به مشاور کودک مراجعه کنید.

 

پرسش :

تاثیر استرس کرونا در کودکان 

پاسخ :

بیماری کرونا در ذهن کودکان شکل دیگری دارد و مسلما نگرانی و استرس ناشی از وجود این بیماری برای آنان ترستاک و نگران کننده تر از بزرگسالان است. این استرس باعث ایجاد نگرانی و اضطراب در کودکان می شود که با توجه به شدت آن در رفتار آنها تجلی پیدا می کند که شامل این موارد می شود :

1. بی قراری و بهانه گیری 

2. بی اشتهایی و یا پر اشتهایی

3. خواب ناآرام 

4. ترس و احساسات منفی

5. تصویر سازی از ویروس در ذهن آنها

و…

در نتیجه سعی کنید در حضور کودکان اخبار کرونا را دنبال نکنید و با آنها در این مورد صحبت نکنید . آثار اینگونه استرس ها معمولا در کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان است و کودکان قدرت مقابله با این استرس ها را ندارند پس در مقابل کودکان از آمار مربوط به کرونا صحبت نکنید و نگرانی های خود را به آنها انتقال ندهید. توصیه های بهداشتی را با تشویق کردن آنها و با سرگرمی و قصه و بازی برای آنها بگویید و آرامش خود را حفظ کنید.

 

با ما همراه باشید:

آدرس کانال تلگرام دکتر الهام مبلیان

آدرس اینستاگرام دکتر الهام مبلیان

آدرس اینستاگرام رادیو باهم

آدرس اینستاگرام مریم زمانی

 

مطالب مرتبط :

تربیت فرزند

اصول فرزند پروری موفق

کودک نافرمان در کنار خانواده

درمان کودک مضطرب

درمان کودک لجباز

 

 

کارشناس : مریم زمانی ، فعالیت در حوزه مشاوره کودک و نوجوان و بازی درمانی

مرکز مشاوره آنلاین دکتر الهام مبلیان

 

 

 

 

 

 

 

فعالیت در حوزه کودک و نوجوان ، بازی درمانگر

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!