هوش هیجانی (EQ) چیست؟۱

هوش هیجانی (EQ) چیست؟
17+

هوش هوش هیجانی (EQ) چیست؟۱

سر منشأ فیزیکی هوش هیجانی (EQ) کدام قسمت مغز را شامل میشود؟ 

برای اینکه بدانیم هوش هیجانی (EQ) چیست؟ لازم است با جایگاه آن در مغز، آشنا شویم. هنگامی که سیگنال های الکتریکی وارد مغز میشوند، باید تمام راه را تا آن طرف مغز طی کنند. تا شما بتوانید هرگونه فکر یا تصوری منطقی از آنچه رخ داده است، داشته باشید. این فاصله با شکاف میان ورودی حواس پنج گانه و نیز مرکز تعقل و تفکر، مشکل بزرگی به حساب می آید. زیرا درست در نیمه راهِ این دو مرکز، سیستم لیمبیک واقع شده است.

سیستم لیمبیک:

سیستم لیمبیک همان مرکزی است که در آن، احساسات و عواطف را تجربه میکنیم. سیگنال ها و جریان های الکتریکی که از این مرکز میگذرند، قبل از این که به مرکز پیشین که مرکز تفکر و تعقل و استدلال منطقی است، برسند. یک سری تکانه ها ، هیجانات، احساسات و واکنش های عاطفی را در آن تولید میکنند. بخش جلویی مغز، قادر نیست از تولید این گونه واکنش های احساسی_عاطفی در سیستم لیمبیک، ممانعت کند. به عبارت دیگر، این مرکز نمیتواند باعث شود احساسات و عواطف خود را تجربه یا احساس نکنیم. در عوض، این دو مرکز به طور مستمر با یکدیگر در ارتباط هستند.

“فرآیند این گونه ارتباطات و تبادلات میان این دو مرکز، همان سر منشأ فیزیکی هوش هیجانی به حساب می آید.”

فردیت شخص، نتیجه تعامل و تأثیرات متقابل یا به عبارتی هم پوشانی EQ و IQ و شخصیت او هستند.

میلیارد ها سلول عصبی (نورون) میان دو مرکز احساسی و عقلانی مغز ما صف کشیده اند. تبادل اطلاعات و سیگنال ها میان این دو مرکز، درست مانند جابجایی و حرکت خودروها در خیابان های شهر است. هنگامی که از EQ یا هوش هیجانی خود، بهره میگیرید ، بار ترافیک در دو طرف این کانال ها یا خیابان ها، یکسان است. تراکم بار یا افزایش آمد و شد میان این دو مرکز، ارتباطات یا سیناپس های میان آنها را قوی تر میکند. میزان هوش هیجانی (EQ)  شما بسته به آن است که با چه مهارتی این راه ها را باز و ترافیک موجود در آن را روان نگه دارید. هر چه بیشتر با احساسات و عواطف خود در تماس باشید، بیشتر به آنها توجه کنید و سپس رفتارها و واکنش های معقول تری را در قبال آنها پیشه کنید، این راه ها بهتر و رشد یافته تر میشوند.

چرا مردم، زمان زیادی را صرف انکار احساسات و عواطف خود میکنند یا چرا گاهی به کلی مغلوب آنها میشوند؟

ضعف اکثر ما در ارتباط با هوش هیجانی، صرفا زاییده عدم آگاهی و درک درست، نسبت به طبیعت و ماهیت EQ است. شما میتوانید آموختن برخی مهارت ها و روش های بسیار ساده و عملی رفتار هوشمندانه را در مواجهه با چالش ها و سختی ها در خود تقویت کنید. استفاده از هوش هیجانی در خانه، تحصیل و محل کار، یک انتخاب نیست بلکه ضرورت است. به منظور موفقیت و رضایت بیشتر در جنبه های مختلف زندگی، باید این قبیل مهارت ها را در خود تقویت کنیم و رشد دهیم.

فقط کسانی که تلفیق مناسبی از احساسات و عقل و منطق را به طور همزمان به کار میبرند، به نتایج و موفقیت های بزرگ دست می یابند. 

گرد آورنده: مریم سلیمانی

مطالب مرتبط:

اهمال کاری و پیامدهای آن

راهکارهای درمان اهمال کاری

آشنایی با رغبت ها لازمه انتخاب رشته

واکنش های ذهنی و احساسی  استرس

واکنش های رفتاری

ریشه ها و علل اهمال کاری

به جمع ما بپیوندید:

آدرس صفحه اینستاگرام خانم دکتر الهام مبلیان

آدرس صفحه اینستاگرام رادیو باهم

آدرس کانال تلگرام خانم دکتر الهام مبلیان

 

دانش آموخته روانشناسی، برنامه ریز و مشاور تحصیلی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!