نحوه برخورد درست با احساسات و خواسته های کودک

4+

نحوه برخورد درست با احساسات و خواسته های کودک

اغلب بسیاری از والدین احساسات کودکانشان را نمی پذیرند مثلاً :

وقتی کودک خسته است و احساس خستگی میکند او را درک نمیکنند یا احساس او را انکار میکنند.

برای درک احساس کودک باید کارهای زیر را انجام داد:

  با دقت به حرف هایش گوش دهید. چیزی که در جامعه امروزی رایج است هنگامی که کودک در حال صحبت کردن با ماست اغلب مشغول موبایل و فضای مجازی هستیم و با کودک تماس چشمی نداریم و به او و گفته هایش توجه نمی کنیم.

     با بیان کلماتی چون اوه ، اوهوم ، می فهمم ، احساسش را درک کنید. اینکار باعث میشود کودک متوجه توجه ما به گفتهایش بشود و احساس همدلی ما را درک کند.

    برای احساسش اسم بگذارید. کودکان را با احساسات مختلف آشنا کنید و با اسم گذاشتن روی احساساتشان هم با آنها همدلی کرده اید و هم آنها را با احساسات متفاوت اشنا کرده اید.

   به طور خیالی آرزوهایش را برآورده کنید. مثلا ای کاش یه عصای جادویی داشتم و با اون میتونستم هرچی که میخای برات ظاهر کنم.

خودمان را جای کودک بگذاریم. حرف زدن با کسی که اصلا به حرف ما گوش نمی دهد و یا تظاهر میکند که دارد گوش می دهد ناامید کننده است.

نکته دیگر اینکه برای بچه ها ناامید کننده است به حرف های کسی که دائما آنها را نصحیت یا سرزنش و سوال پیچ میکند با دقت گوش دهند.

حتی گاهی اوقات وقتی با مهربانی از کودک می خواهیم که احساسش را نادیده بگیرد او رابیشتر ناراحت می کنیم پس به جای نادیده انگاشتن احساس کودک باید با او همدلی کرده و احساسش را درک کنیم.

وقتی کودک چیزی می خواهد که تهیه آن امکان پذیر نیست اغلب والدین سعی دارند توضیحات منطقی ارائه کنند در صورتی که اگر به طور خیالی سعی کنند آن را در خیالات کودک برایش فراهم کنند تحمل نداشتن آن چیز برای کودک ساده تر میشود و خودش هم با  آن خیالات همراه میشود.

نکته: طرز رفتار و برخورد ما از هر چیزی مهم تر است اگر رفتار ما با کودک با مهربانی نباشد کودک تمام حرف هایمان را دروغ و ریا می پندارد.

گاهی انعکاس احساس مثبت هم به کودک باعث میشود احساس خوبی داشته باشد مثلا وقتی با خوشحالی میگوید : نمره امتحانم نوزده شد این خوشحالی را میتوان به او انعکاس داد با جملاتی مثل : من به تو افتخار می کنم ، تو فوق العاده ای و …

وقتی احساسات کودک مورد پذیرش و توجه قرار بگیرد تفکر خلاق در او تقویت میشود چراکه به دنبال راه حلی برای مشکل و مسئله پیش آمده می گردد.

نحوه برخورد با خشم کودکان :

گاهی اوقات کودک آنقدر عصبانی و آشفته است که درک او و همدردی با او مشکل را حل نمی کند در این لحظه فعالیت جسمانی می تواند احساس منفی را از او دور کند.

بسیاری از کودکان عصبانی هنگام مشت زدن به بالشت ، پرتاب کردن دارت ، به هم ریختن جعبه های کارتونی به آرامش می رسند. یکی از فعالیت های جسمانی که میتواند در مواقع خشم به کودک احساس آرامش بدهد نقاشی کردن احساسشان است.

( به احساس خود شکل و رنگ بدهد و مرحله به مرحله ان را کامل کند.)

 

گردآورنده : مریم زمانی

منبع : کتاب به بچه ها گفتن ، از بچه ها شنیدن از ادل فابر

دکتر الهام مبلیان مشاور خانواده و زوج درمانگر استاد دانشگاه مشاور دانشگاه اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!