مدیریت جلسه کنکور

مدیریت جلسه کنکور
2+

مدیریت جلسه کنکور

کسی رتبه خوبی میاره که هم تا روز قبل از کنکور خوب و به اندازه کافی و درست درس خونده باشه.

هم سر جلسه کنکور تا حدود ساعت ۱۲ ظهر بتونه جلسه آزمون رو خوب مدیریت کنه.  واقعاً در حد توان واقعیش ظاهر بشه.

برای اینکه در اون چند ساعت سر جلسه کنکور بتونید خوب ظاهر بشید نکاتی که اینجا میگم رو باید مدنظر داشته باشید و انجام بدید:

از چه درسی شروع کنیم؟

جهت مشاوره کنکور با شماره 09138689829 تماس بگیرید

اگه تا حالا در آزمون های آزمایشی که تا قبل از کنکور شرکت کردید. عادت داشتید از یک درس خاص از دفترچه شروع کنید. مثلاً از درسی که قوی تر هستید. الان هم همین کار رو بکنید و عادتی که داشتید رو یکدفعه سر جلسه کنکور تغییر ندید.

اما اگه به ترتیب سوالات دفترچه آزمون جواب دادید سر جلسه کنکور هم به همون ترتیب دفترچه جواب بدید. ضمناً اگه هنوز آزمون های آزمایشی شرکت نکردید و وقت دارید تا کنکور، بهتره به ترتیب خود دفترچه سوالات رو جواب بدید و در کنکور هم همین کار رو بکنید.

 حتما از تکنیک ضربدر و منها برای تنظیم وقت استفاده کنید.

در جلسه آزمون حتماً از تکنیک ضربدر و منها و تکنیک زمان های نقصانی برای مدیریت زمان استفاده کنید تا وقت کم نیارید. قرار نیست دور اول همه سوالات مخصوصاً سوالات وقت گیری که حتی بلد هستید رو حتماً حل کنید و جواب بدید.

مراقب اعداد ۱ تا ۴ در گزینه ها باشید.

مواظب شماره سؤال و خانه ای که دارید در پاسخبرگ به عنوان پاسخ صحیح اون سؤال پر میکنید باشید. سوالاتی که گزینه هاشون عدد هستن مثلاً جواب صحیح عدد ۳ میشه که گزینه ۲ این عدد و جواب صحیح هست، اشتباهاً گزینه ۳ رو به جای عدد ۳ انتخاب نکنید. مراقب اینجور سوالات باشید.

شانسی جواب دادن ممنوع

به هیچ وجه هیچ سوالی رو شانسی جواب ندید حتی اگه به صورت ۵۰-۵۰ بین فقط دو گزینه شک دارید، در اکثر موارد ثابت شده که داوطلب ها گزینه غلط رو انتخاب میکنن چون در دام آموزشی اون سوال میفتن. طراحان سوالات جوری گزینه ها رو ارائه میدن که اگه داوطلب یادگیری ناقص داشته در دام آموزشی بیفته. پس شانسی جواب دادن ممنوع حتی اگه تعداد سوالاتی که جواب دادید کم باشه.

اگر سوالات بیش از حد انتظار سخت بود

اگه سوالات یک درس سختتر از حد معمول و نسبت به سال های قبل مشکل تر بود روحیه خودتون رو حفظ کنید. سوالات برای همه سخت هست حتی رتبه یک کشور! چون بعضی سال ها سابقه داشته که هیچکس در کل کشور حتی رتبه ۱ نتونسته یک درس خاص رو بالای ۹۰ درصد بزنه. پس نگران نباشید مهم نیست اگه درصدی که مد نظرتون بود رو نتونستید بیارید مهم اینکه که نسبت به سایر رقبا درصد بهتری بزنید. اگه سخت باشه برای همه سخته و اینجا کسی موفق میشه که روحیه اش رو حفظ کنه. در این حالت به هیچ وجه برای اینکه تعداد بیشتری سوال رو جواب داده باشید شانسی نزنید.

روی این سوالات اصلا فکر نکنید و رد شوید

اگه مبحثی رو از یک درس خاص حذف کردید و اصلا نخوندید، سر جلسه کنکور هم سراغ سوال یا سوالات اون مبحث نروید. البته اگه خیلی وقت اضافه آوردید در دور دوم میتونید برید سراغ اینجور سوالات. چون ممکنه امسال خیلی ساده طرح شده باشن و بتونید بهشون جواب بدید. اما در دور اول به هیچ وجه وقت صرف سوالات مباحثی که اصلا تا حالا نخوندید نکنید.

 تعداد و شماره سوالات هر درس را حفظ باشید

از قبل نگاه کنید و ببینید از هر درس چند سوال میاد و حتی شماره سوالات هر درس از چند تا چند هست. اینجوری سر جلسه کنکور بهتر میتونید برنامه ریزی کنید و مثلا وقتی سوال شماره ۱۵۰ هستید میدونید چند سوال دیگه از سوالات این درس باقی مونده و چند دقیقه از مدت زمانی که برای این درس وقت دارید باقی مونده. البته خیلی هم در محاسبه وقت و سوالات باقی مانده وسواس به خرج ندین و تمرکزتون روی جواب دادن به سوالات باشه اما از تنظیم وقت هم نباید غافل شد.

گردآورنده : دکتر الهام مبلیان

13

دکتر الهام مبلیان مشاور خانواده و زوج درمانگر استاد دانشگاه مشاور دانشگاه اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!