مثبت اندیشی در زندگی های سخت امروزی

مثبت-اندیشی-در-زندگی-های-سخت-امروزی
1+

مثبت اندیشی در زندگی های سخت امروزی

زمان پیشنهادی برای مطالعه این مقاله: 5 دقیقه

یکی از نشانه های سلامت روان، رویکرد مثبت و سازنده به هستی است؛ چنین رویکردی زمینه ای برای گرایش و برخورد مثبت با جهان محسوب می شود؛ به عبارت دیگر، مثبت اندیشی، مقدمه ی مثبت گرایی است.
 کسانی که از سلامتی کامل، روحی برخوردارند، از موضوعات و اشخاص دنیای پیرامونشان شناخت عینی دارند؛ در حالی که شخصیت های ناسالم، جهان را با قالب ذهنی خویش ادراک می کنند و می خواهند به زور آن را به شکل ترس ها، نیازها و ارزش های خود درآورند.
بر این اساس، انسان های مثبت اندیش و مثبت گرا از مرز سلامت و تعادل روان فراتر رفته، به تعالی روان دست می یابند و در برخورد با دیگران، تمایل دارند که به افکار، عملکردها و رفتارهای آنان از دریچه ی مثبت بنگرند.
داشتن دید مثبت در امور زندگی امری هست که هر کسی باید بیاموزد؛ مخصوصا خانوادهایی که کودک دارد. اولین قدم برای ایجاد نگرش مثبت پذیرش موقعیت و شرایط خانواده است و در راستای آن تلاش برای ارتقای سطح و موقعیت خانواده می باشد.
نگرانی هایی که عموما والدین در مورد حال و آینده کودک خود دارند، باعث می شود که حتی به صورت پرخاشگری، افسردگی، اضطراب و … از خود واکنش نشان دهند که این آرامش خانه و نگاه مثبت بین افراد را با مشکل مواجه می کند.مثبت-اندیشی-در-زندگی-های-سخت-امروزی
 افکار و اعمال ما بازتابی از احساسات ما هستند. به همین دلیل است که هنگامی که شما احساس بدی دارید مانند وقتی هوا که ابری است یا هفته پر تنشی را داشته اید، تمام کاری که می توانید بکنید این است که در رختخواب بمانید.
مشکل اینجاست. چیزهای منفی در اطراف ما وجود دارد و هیچ کاری در مورد آن نمی توانیم انجام دهیم، اما کاری که میتوانیم انجام دهیم این است که ذهنمان را مثبت نگه داریم.
شما نمی توانید تمام افکار منفی را از منطقه ی شادی ذهنتان دور بریزید اما می توانید با نکات زیر ذهنتان را مثبت و شارژ نگه دارید:
۱.فردی قدردان باشید و این امر مهم و حیاتی را به کودکان خود نیز یاد دهید.  به جای آنکه نگران چیزهایی باشید که ندارید، بنویسید هر روز باید برای چه چیزهایی شکر گزار باشید. قدردانی شما را شادتر میکند و باعث افزایش بهره وری تان می شود و کمک می کند شب ها راحت تر بخوابید.
۲. اظهارات مثبت و قطعی ایجاد کنید و آن ها را تکرار کنید که پیشرفت  شما را در بخشی که می خواهید آن را بهبود دهید تصدیق کند.
۳. اطراف خود را با انسان های مثبت اندیش پر کنید تا احساسات و روح شما را ارتقاء دهند و به یاد داشته باشید که احساسات مسری اند و از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند.
۴. بر تفکرات منفی خود پافشاری نکنید و این احساسات را به خانواده خود منتقل ننمایید.
۵. فعال باشید و ورزش کنید و با فرزندانتان برای ورزش به بیرون بروید. ورزش کردن سبب ایجاد اندورفین و افزایش انرژی می شود در حالی که تنبلی باعث وسواس زیاد و فکر مدام درباره یک موضوع می شود.
  • اصول انضباطی والدین مثبت نگر
  1. چند قانون روشن برای خانه داشته باشید
  2. ساده صحبت کنید
  3. بزرگ باشید صاحب ابهت تا فرزند بداند شما رهبر خانه اید اما نه با عصبانیت و زور و اجبار
  4. باگرمی وصمیمت بحث کنید
  5. فقط یک بار هشدار دهید
  6. وارد کشمکش قدرت نشوید
  7. انتظارات و پی آمد ها را بررخدادها یا چالش ها ترجیح دهید.
همه افراد در زندگی خود با مشکلات فراوانی روبرو هستند، اما انسان موفق کسی است که اولا به فکر رفع مشکلات باشد و دوما در میان مشکلات نیز برای خود یک زندگی نمونه بسازد. ازشیوه های تقویت نگرش مثبت میتوان به تصویر سازی ذهنی مثبت؛ قراردادن موفقیت به عنوان پیش فرض ذهنی؛ بخشش وسخاوت، یادآوری نعمت های الهی و شکر نعمت ها؛ عفو و بخشش دیگران میباشد. مثبت اندیشی در روابط خانواده تاثیر مثبت دارد که میتوان به روابط رضایت بخش درون خانواده، درک حمایت بیشتر از سوی همسر، مقابله ی موثر با امکانات موجود در خانواده، جلب محبت افراد خانواد اشاره کرد.

گردآورنده: مهناز مرادیان نژاد

مشاور خانواده و زوج درمانگر

 

پست های پیشنهادی برای مطالعه بیشتر:

همدلانه یکدیگر را درک کنیم

40 فکر سمی

مهارت لازم برای زندگی سالم تر

مدیتیشن و تن آرامی متد سیلوا

با ازدواج چه بر سر عشق می آید؟

کل کل های زن و شوهری

با ما در ارتباط باشید:

آدرس کانال تلگرام دکتر الهام مبلیان

آدرس اینستاگرام دکتر الهام مبلیان

آدرس رادیو با هم

 

مشاور خانواده و زوج درمانگر . روانسنج

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!