فیلم seven : تحلیل و بررسی روان شناختی

تحلیل فیلم seven
12+

فیلم seven : تحلیل و بررسی روان شناختی

تحلیل روانشناختی فیلم seven _ مرکز مشاوره

زمان پیشنهادی مطالعه ی مقاله : 10 دقیقه
درباره ی فیلم seven :
کارگردان : دیوید فینچر
تهیه کننده : آرنولد کوپرسون
نویسنده : اندرو کوین واکر
بازیگران : برد پیت، مورگان فریمن، کوین اسپیسی، گوئینت پالترو، کریستوفر مک گینلی
تاریخ انتشار : 22 سپتامبر 1995
مدت زمان : 127 دقیقه
کشور : ایالات متحده ی آمریکا
هزینه ی فیلم : 30 میلیون دلار
فروش : 327 میلیون دلار
خلاصه ی داستان : فیلم، داستان دو کاراگاه ( سامرست و میلز) را بیان می کند که مأمور به حل یک پرونده ی مرموز قتل های زنجیره ای می شوند و …

تحلیل روانشناختی _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

 

تحلیل و بررسی روان شناختی فیلم :

ابتدا به تحلیل شخصیت های فیلم، می پردازیم.

1) سامرست : فردی است که در آستانه ی بازنشستگی می باشد و موثر ترین کارکتر فیلم است. او فردی خشک و منطقی در کار، به شدت جزئی نگر، دارای قوائد خاص خود، دارای قدرت تجزیه و تحلیل بالا، علاقمند به مطالعه، بسیار صبور، دارای شخصیتی عمیق، منظم و… می باشد. طبق دیدگاه ادوارد دوبونو، می توان سامرست را  فردی که دارای تفکر سفید است، دانست. افراد دارای تفکر سفید، بسیار منطقی، جزئی نگر، دارای قدرت تجزیه و تحلیل بالا، واقع بین و … هستند که این ویژگی ها را سامرست نیز دارد.

در این فیلم، سامرست را می بینیم که امید به خوب شدن زندگی و سادگی آن را کاملاً از دست داده است و دائماً نگاهش به انسان ها، ناامیدانه است. او معتقد است که دنیا تبدیل به یک جای آلوده شده است. جایی که دزدیدن چیزی که می خواهی، از بدست آوردنش راحت تر است. همچنین تنبیه، از تربیت کودک، راحت تر شده است. مردم ترجیح می دهند که توی مخدر ها غرق شوند تا این که حریف زندگی باشند؛ زیرا عشق، هزینه و پشتکار می خواهد. پس در این دنیا، بی عاطفگی، تنها راه حل است.

مورگان فیری من _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

2) میلز : کاراگاهی است که به تازگی کار خود را شروع کرده است. او فردی هیجانی، عجول، تکانشی، شوخ طبع و… می باشد. او می خواهد در حل پرونده، قهرمان داستان باشد؛ به همین علّت، دائماً با سامرست در بحث و گفت و گو، برای اثبات خود می باشد و اظهار میدارد به کمک او احتیاجی ندارد. او بر عکس سامرست، بی نظم و دارای تفکر سطحی می باشد.

 او برعکس سامرست معتقد است، دنیا جای آلوده ای برای بیماران شده است. کسانی که انسان سالمی نیستند. پس هنوز، زمان برای تغییر اوضاع، وجود دارد.

در فیلم، این دو شخصیت، با تضاد هایی که دارند، در کنار هم قرار می گیرند و مسئول رسیدگی به این پرونده ی مهم می شوند.

برد پیشت _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

3) جان دو : او، قاتل سریالی این فیلم می باشد. او فردی بسیار باهوش، خودشیفته، آرام و دارای تمایلات سادیستیک می باشد. او در کودکی، در خانواده ای به شدت مذهبی و دارای عقاید خشک مذهبی، بزرگ شده است. او تحت تاثیر  این تربیت مذهبی شدید، مبتلا به فردی سایکوپد شده که معتقد است، برای موعظه کردن دیگران و پاک کردن آن ها از گناه، انتخاب شده است. او خود را موظف می داند تا افرادی که 7 گناه پرخوری، طمع، تنبلی، هوس، حسادت، غرور و خشم را دارند، با شکنجه ی تمام، بکشد تا آمرزیده شوند.

او معتقد است که : اگر می خواهی مردم بهت گوش بدن، بزنی روی شونشون فایده ای نداره ولی اگه از یه چکش استفاده کنی، بهت توجه می کنند. این دیالوگ، زورگویی و تمایلات سایکوپدی او را نشان می دهد. هفت گناه کبیره یا هفت گناه مهلک، در الهیات مسیحی، گناهانی هستند که ارتکاب آنها، مجازات دوزخ را به دنبال خواهد داشت. جان دو، فردی مسیحی بود و افراد مرتکب به این 7 گناه را در طی سالیان متمادی، شناسایی می کرد و با شکنجه های زیاد و طاقت فرسا، در نهایت، به بدترین شکل آنها را می کشت. 
نگاه او به افراد دیگر، نگاهی از سمت بالا بود. او معتقد بود زندگی انسان ها به اراده ی او بستگی دارد؛ زیرا هر فرد گناهکاری را که می خواست، می کشت و یا حق زندگی کردن به فرد دیگر می داد.

کوین اسپیسی _ تحلیل فیم seven _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

تحلیل کلّی فیلم :

_ اصوات و تصاویر آغازین این فیلم، به مخاطب این آمادگی را می دهد که با یک داستان پیچیده و مغشوش شدن ذهن، روبه رو است. هدف کلّی فیلم، نشان دادن دنیایی تاریک و بی رحم است. دنیایی که گناه، سر تا سر آن را گرفته است و دیگر، طراوتی ندارد. در صحنه ای از فیلم، سامرست، سوار بر تاکسی شد و در راه، یک درگیری را می بیند. در همان حین، راننده ی تاکسی از او می پرسد کجا می روی، و او پاسخ داد جایی به دور از اینجا. این صحنه، نشان می دهد سامرست از بودن در چنین جامعه ای خسته شده است.

_ در این فیلم، دنیایی پر از گرد و غبار و اندوه را شاهد هستیم. دنیایی که افراد، برای خوب شدن، هیچ تلاشی نمی کنند و زندگی آن ها، بی ثبات و سست است. تنها در قسمتی از فیلم، شاهد طراوت و شادابی هستیم که همسر میلز، سعی دارد یک زندگی پر از آرامش، به خاطر بچه ای که قرار است به دنیا بیاید، بسازد و امید به زندگی بالایی دارد.تحلیل فیلم seven _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

_ از نکات مهمی که این فیلم، قصد در ارائه ی آن دارد، قرار گرفتن در شرایطی است که خشم، همه ی وجود انسان را در بر گرفته‌ و او را در دو راهی انتخاب، قرار داده است : یکی انتقام و دیگری کنترل خشم! و چقدر بر خلاف بیان این دو کلمه، انتخاب یکی از آن ها سخت و دشوار است… کنترل خشم و آرامش بعد از آن، یا انتقام و آرامش لحظه ای و نابودی بعد از آن؟؟؟

_ تفکرات سامرست و جان دو، از این لحاظ که دنیا، آلوده شده است، شبیه به همدیگر است ولی تفاوت این دو، در رفتاری است که نسبت به این نگرش، از خود نشان می دهند. سامرست، بی عاطفگی نسبت به این دنیا را پیشه گرفته است ولی جان دو، خود را موظف به پاک کردن افراد گناهکار، از گناه می داند. شکنجه های جان دو برای گناهکاران مرتکب به آن 7 گناه، یک نوع توبه و پشیمانی اجباری برای فرد گناهکار بود. توبه ای از سر تهدید به مرگ، نه برای دوست داشتن خدا.

_ جان دو معتقد است که توسط یک نیروی مافوق، انتخاب شده که افراد گناهکار را موعظه کند. در صحنه ای از فیلم، سامرست از او می پرسد که اگر انتخاب شده ای، چرا به این اندازه از کاری که مجبور به آن هستی، لذت می بری؟ او در جواب، می گوید هیچ ایرادی ندارد که یک نفر، از کارش لذت ببرد. من علاقه ی خود را در برگرداندن هر گناه، به سمت گناهکارش، کنمان نمی کنم. این سخن، نشان می دهد که جان دو، هیچ احساس گناهی از کشتن ندارد، بلکه آن را یک امر الهی می داند. تمایلات سادیستیک و سایکوپدی، با این دیالوگ، قابل اثبات است. او با فرافکنی کشتن افراد گناهکار، به امری الهی و مذهبی، از بار روانی این کار، می کاست.

تحلیل فیلم seven _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

_ جان دو معتقد است هر جای دنیا، گناه دیده می شود ولی ما، فقط آن ها را تماشا کرده و تحمل می کنیم. این امر، برای ما عادی شده و برای همین، دنیا روز به روز، آلوده تر می شود. او با شکنجه ی گناهکاران می خواست خودش را به عنوان الگویی مجازات گر و وحشت آور، برای مرتکبین گناه، معرفی کند و به واسطه ی این کار، ارتکاب گناه را کمتر کند.

_ 7 گناهی که جان دو، مرتکبین آن ها را مجازات می کرد، از کتاب هایی به نام کمدی الهی از دانته، 7 گناه کشنده، برزخ از دانته، افسانه های کانتر بری و نوشته های مارکی دوساد، گرفته شده بود. جالب است که بدانید، تمام این کتاب ها، واقعی هستند.

 

تحلیل روانشناسی _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر

_ سکانس آخر فیلم، سکانسی است که شما را میخکوب می کند؛ به طوری که عوامل سازنده ی فیلم، تصمیم داشتند که این سکانس را تغییر بدهند و یک پایان اکشن کلیشه ای ایجاد کنند. مورگان فریمن و برد پیت، عوامل سازنده ی فیلم را تهدید کردند که اگر این سکانس حذف شود، در کل فیلم، بازی نخواهند کرد.

پیشنهاد می شود این فیلم را حتماً تماشا کنید…

سخن پایانی : سامرست در آخر فیلم می گوید : ارنست همینگوی معتقد است دنیا، جای بسیار خوبیه و ارزش جنگیدن داره. من با قسمت دومش موافقم.

نظر شما درباره ی این سخن چیست؟ آیا با آن موافقید؟

شمارا به تماشای تیزر این فیلم، دعوت می کنیم :

 

تحلیل فیلمهای قبلی برای شما علاقمندان:
فیلمهای خارجی
فیلم دختر گم شده
فیلم زندانی ها
فیلم بچه های کوچک
فیلم او
فیلم به من خوش آمدید
فیلم شکاف
فیلم ذهن زیبا
فیلم قصر شیشه ای
فیلم کتاب سبز
فیلمهای ایرانی
فیلم لاک قرمز
فیلم زیر سقف دودی
فیلم آینه های روبرو
فیلم متری شیش و نیم
فیلم خشم و هیاهو
فیلم مغزهای کوچک زنگ زده
فیلم لواسان
فیلم آذر
فیلم هلن
فیلم مردن به وقت شهریور
با ما همراه باشید..

با تشکر از همراهان مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان…

مرکز مشاوره آنلاین خانم دکتر الهام مبلیان

آدرس کانال تلگرام دکتر الهام مبلیان

آدرس اینستاگرام دکتر الهام مبلیان

رادیو با هم

پایگاه سلامت روان وبلاگ شخصی فرزین فقیه
روانشناسی آسان وبلاگ شخصی مریم امینی تهرانی
روانشناسی سرگرمی وبلاگ شخصی حورا دهدشتی زاده

 

تحلیلگران

فرزین فقیه

نوشین آقاخانی

حورا دهدشتی زاده

مریم امینی تهرانی

فاطمه مجیری

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!