فیلم بچه های کوچک : تحلیل و بررسی روان شناختی

تحلیل روانشناختی فیلم _ پدوفیلی
18+

 فیلم بچه های کوچک : تحلیل و بررسی روان شناختی

تحلیل فیلم روانشناسی _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

زمان پیشنهادی مطالعه ی مقاله : 15 دقیقه 
درباره ی فیلم بچه های کوچک :

کارگردان : تاد فیلد

تهیه کنندگان : تاد فیلد/ آلبرت برگر/ ران برکسا

بازیگران : کیت وینسلت/ پاتریک ویلسون/ جنیفر کانلی/ جکی ارل هیلی/ نوآه امریش/ گرگ ادل من

انتشار : نوامبر 2006

زمان : 137 دقیقه

کشور : آمریکا

زبان : انگلیسی

این فیلم در چهل و چهارمین فستیوال فیلم نیویورک به نمایش درآمد. این فیلم برای دست اندر کارانش، ۳ نامزدی اسکار را به ارمغان آورد : بهترین بازیگر نقش اول زن برای کیت وینسلت، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای جکی ارل هالی و بهترین فیلم نامه ی اقتباسی برای تاد فیلد.

اسکار فییلم بچه های کوچک _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

خلاصه ی فیلم بچه های کوچک :

مضمون کلی و اصلی فیلم در مورد فردی است که مبتلا به کودک آزاری و عورت نمایی است ولی در این بین، روابط نامشروعی بین یک زن و مرد شکل می گیرد که محتوای فیلم را به خود جذب می کند.

بررسی روان شناختی فیلم بچه های کوچک :

این فیلم، به دو موضوع مهم می پردازد. در یک سمت داستان، فردی مبتلا به پدوفیلی و عورت نمایی را مشاهده می کنیم و در سمت دیگر، خیانت و روابط نامشروع یک زن و مرد را شاهد خواهیم بود.

شخصیت های این فیلم عبارت اند از :

1) رانی : او به خاطر برهنه شدن (عورت نمایی) در مقابل کودکان، به کودک آزاری متهم شده و مدتی را در زندان به سر برده است. او اکنون به محله ی خود باز گشته است و تصمیم دارد تا یک زندگی آرام و معمولی را پیشه کند؛ همچنین او به بیماری خود بینش دارد و همین امر، سبب ایجاد احساس گناه در او شده است. همین امر، باعث می شود او تا حد زیادی بر بیماری خود، کنترل داشته باشد ولی گاهی نیز باز، دچار لغزش می شود. با این که او دیگر کار های سابق را انجام نمی دهد، ولی اهالی محله ی آن ها، همچنان او را منحرف جنسی دانسته و از او فرار می کنند یا به آزار و اذیت او می پردازند که این خود، نشان دهنده نداشتن فرهنگ پذیرفتن افراد مرتکب جرم را نشان می دهد. این امر، باعث سرخورده و افسرده تر شدن رانی می شود. در نتیجه باعث می شود او روابط اجتماعی بسیار محدودی داشته باشد. از شکل ناخن های دست او، می شود به ناخن جوی شدید او پی برد که نشان دهنده ی اضطراب ناشی از احساس گناه اختلالش و نگاه مردم به او است. تحلیل فیلم بچه های کوچک _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان
پدوفیلیا، میل شدید جنسی یا تحریک جنسی، نسبت به کودکان 13 سال به پائین است. افراد مبتلا به این اختلال، حداقل 16 سال سن دارند و دست کم 5 سال از قربانیان خود بزرگتر هستند. با استمرار این اختلال، در طول یک دوره حداقل 6 ماهه، می‌توان فرد را مبتلا به پدوفیلیا دانست. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مبتلایان به پدوفیلیا در اکثر مواقع، مرد بوده‌ اند و غالباً به هر دو جنس دختر و پسر، جذب می‌شوند. آمارها بیانگر آن است که دو سوم قربانیان آن‌ ها، دختران بین ۸ تا ۱۱ سال هستند. اما از هر 4 نفر پدوفیل، یکی از آن‌ ها کودک پسر را ترجیح می‌دهد. این گفته به این معنا نیست که خانم‌ ها از این قاعده مستثنی هستند. تفاوت، آنجا است که خانم‌ های مبتلا به اختلال پدوفیلی، در روابطی که ایجاد می‌کنند، بیشتر دنبال نزدیکی هیجانی و پیدا کردن حس و لذت جنسی هستند اما در بیماران مرد، علاوه بر لذت جنسی مسائل دیگری چون احساس قدرت، سلطه جویی، آزار، پرخاشگری و… نیز وجود دارد.پدوفیلیا _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان
2) خانم مک گرووی : او مادر رانی است که تمام تلاشش را می کند که این نگاه بد جامعه بر روی رانی، برداشته شود. به عنوان مثال، دائم در تلاش است که به رانی بفهماند که در گذشته بیمار بوده و درحال حاضر، رو به بهبودی است و دائم، نقاط مثبت او را مثل لبخند زیبا، به روی او می آورد. او برای رانی، به دنبال یک دوست دختر می باشد تا با این کار، تمایل رانی به کودک را کاهش دهد. او تنها کسی است که رانی را دوست دارد و او را درک می کند. مادر پیر رانی بی توجه به حقیقت ماجرا، معتقد است که پسرش مشکل خاصی ندارد و می تواند ازدواج کند و تشکیل خانواده بدهد. ولی پدوفیلیا، اختلالی است که با ازدواج هم درمان نمی شود و این افراد حتی ممکن است در آینده به بچه های خود هم میل جنسی داشته باشند. در صحنه ای از فیلم مشاهده می کنیم که مادر رانی، قرار ملاقاتی را برای او تنظیم می کند ولی رانی، باز هم نگاهش به کودکان است و در آخر، در ماشین همان دختر و جلوی همان دختر، خود ارضائی می کند.تحلیل روانشناختی فیلم _ پدوفیلی
3) کتی : او همسر بِرَد، یکی از شخصیت های درگیر خیانت می باشد. او به شدت درگیر شغل خود می باشد و به همین سبب، ارتباط کمی با همسر خود دارد. او سعی دارد علایق خود را به بِرَد تحمیل کند و همین امر، سبب ایجاد اختلاف در میان آن ها شده است. او شاغل است و مخارج زندگی را تأمین می کند و ظاهراً بِرَد از این موضوع رضایت ندارد؛ چون در قسمتی از فیلم می بینیم که با لحنی آمیخته به تمسخر، می گوید مخارجم را همسرم تأمین می کند. او به دلیل مشغله ی زیاد، وقت کمی را با همسرش می گذراند و زمانی را هم که در خانه است، بیشتر توجهش به فرزندشان می باشد. کتی بسیار جذاب و زیبا می باشد ولی هیچگونه رابطه گرم و صمیمی بین او و همسرش وجود نداشته و حتی از برقراری رابطه جنسی با همسرش نیز امتناع می کند.

تحلیل روانشناختی فیلم _ پدوفیلی

4) بِرَد : او که همسر کتی است، به اصرار همسرش وارد حیطه ی وکالت شده و سه سال است که آزمون وکالت را می دهد و رد می شود. علاقه ی او، بیشتر به ورزش است به طوری که در تیم فوتبال دوستان خود، موفقیت های زیادی به دست آورد و همچنین، به جای خواندن درس های خود برای آزمون وکالت، ساعت ها با ذوق و علاقه به ورزش اسکیت سواری جوانان دیگر نگاه می کند. همسر بِرَد، با آنکه از نظر ظاهری بسیار زیبا و جذاب است اما نمی تواند رابطه ی عاطفی درستی با همسرش برقرار کند و همین امر موجب فاصله گرفتن آن ها از هم می شود. بِرَد، پس از آشنایی با سارا، شیفته ی او می شود. بعد از آن، شاهد روابط جنسی متعدد بین سارا و او خواهیم بود. روابط نامشروع بِرَد و سارا موقتی بوده و بیشتر شبیه به هیجان مثبتی است که موقتاً هر دو را خوشحال می کند.
خیانت و روابط نامشروع _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

5) سارا : زنی ساده پوش می باشد که همسر فردی به نام ریچارد است. همان زنی که با بِرَد، وارد رابطه شده است. بِرَد و سارا، هر دو به اشکال مختلف، نیاز های جنسی و عاطفی شان، در کنار همسرانشان براورده نمی شود و هر دو، آرامش کافی را در کانون خانوادشان دریافت نمی کنند. آن ها زمان بسیار زیادی از روزشان را به دور از همسرانشان هستند. این عوامل، سبب ایجاد رابطه ی عاطفی، بین آن دو می شود. هرچند گاهی احساس گناه در آن ها به وجود می آمد ولی آن ها آنقدر در این حس خوب غرق شده بودند که باز هم به این رابطه، ادامه می دادند.

کاملاً مشهود است که عدم ارتباطات نزدیک زن و شوهر، عدم برقراری رابطه ی جنسی سرشار از عشق، بین آنها، عدم گفتگوی سازنده و درک یکدیگر، از عواملی است که هر یک از طرفین را به سمت روابط نامشروع می کشاند. به طوری که برِدَ به سارا می گفت : “همسر من بسیار زیبا و جذاب است ولی زیبایی، همه چیز نیست”. برِدَ زنی را می خواست که او را به خاطر خودش بخواهد و درک کند و او را به انجام کارهایی که دوست ندارد مجبور نسازد و او را به خاطر موفقیت هایش تحسین و تشویق کند. همچنین سارا به دنبال مردی بود که در دسترس و پاسخگوی نیاز هایش باشد که این ویژگی ها را در همسر خود پیدا نمی کرد. سارا، بِرَد را برای بازی فوتبال و رفتن به دنبال علاقه ی خود، تشویق می کرد و بِرَد مردی بود که همیشه در دسترس سارا بود و باعث ایجاد احساسات خوب در او می شد. رابطه ای که بین این زن و مرد برقرار می شود را می توان ناشی از تفاهم در سرخوردگی های مشترکشان دانست. تحلیل روانشناختی فیلم _ پدوفیلی

6) ریچارد : او، همسر سارا می باشد و به دلیل مشغله ی زیاد خود، نمی تواند به سارا توجه کند و رابطه ی سردی با او دارد. او علاقمند به ارضای خود از طریق عکس های برهنه ی زنان می باشد و سارا نیز متوجه این موضوع می شود. به همین علت، رابطه ی او با ریچارد سرد می شود.

 

تحلیل روانشناختی فیلم _ پدوفیلی

7) لَری : این شخصیت، یکی از افرادی است که به شدت، رانی و مادرش را اذیت می کند. در طول فیلم، متوجه می شویم که او به دلیل یک حادثه ی تروماتیک، مبتلا به PTSD است و همین امر، باعث شده که شدیداً تکانشی باشد. او همچنین فردی بسیار حسود است. این حسادت خصوصاً به بِرَد، که در تیم او بازی می کند و موفقیت های زیادی کسب کرده است، مشخص است. او به شدت دو مکانیسم دفاعی جابجایی و بهانه تراشی را استفاده می کند. به طوری که هر وقت از بِرَد، به خاطر محبوبیتش در تیم عصبانی می شد، عصبانیت خود را بر سر رانی خالی می کرد و او را اذیت می کرد (جابجابی). همچنین برای کاهش اضطراب خود که ناشی از حسادت به بِرَد است، دائماً دلیل تراشی می کند که خودش مدافع خوبی در تیم بوده و عامل برد تیم بوده است و بِرَد باید از او حساب ببرد. در صورتی که نقش مهمی در تیم خود ایفا نمی کند و ضعیف است.

تحلیل روانشناختی فیلم _ پدوفیلی

تحلیل کلی فیلم :  

1) خیانت در سینما به 2 نوع است؛ خیانتی که نهایت آن به خوبی تمام می شود و خیانتی که نهایت آن بد و تلخ است. در این فیلم خیانت سارا و بِرَد در آخر با اتفاقاتی که به طور کامل و واضح بیان نمی شود تمام می شود و هر دو به زندگی قبلی خود، باز می گردنند. در صورتی که در فیلم زیر سقف دودی، خیانت مرد به زن، پایان خوشی نداشته و باعث جدایی زندگی زوج اصلی می شود. شاید در این مورد، بتوان تفاوت زوج ها و زندگیشان را در فرهنگ های مختلف، مورد بررسی قرار داد. 

خیانت _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

2) هر کدام از شخصیت های فیلم، به نوع خود دارای اختلال هستند ولی تمام این افراد، رانی را دارای اختلال و انحراف جنسی می دانند. در صورتی که رانی، نه خیانت می کند نه کسی را کشته است و نه رابطه ی نامشروع دارد. این افراد، چشمشان را به تمام کار های خود بسته اند و رانی را سرکوفت می زنند. همین امر باعث می شود رانی، برای اثبات خود به دیگران که آسیبی برای کودکان ندارد، به خود آسیب برساند. رانی، بیشترین بینش به احوال خود را داشت. ولی امثال بِرَد ، سارا و ریچادر، در جامعه به شدت زیاد هستند که رفتارشان، کانون خانواده هایشان را متزلزل و کودکانشان را قربانی زندگیشان می کند.

به راستی چه چیز باعث می شود چشم بر مشکلات خود ببندیم و به دیگران، برچسب اختلال زده و آن را برجسته کنیم؟
3) یکی از دلایل خیانت بِرَد به کتی و سارا به ریچارد، ضعف در برقراری یک رابطه ی زناشویی جذاب، مثبت و سازنده است. داشتن رابطه ی زناشویی، نقش مؤثری در تحکیم بنیان خانواده دارد و زنان و مردان باید مهارت های داشتن یک رابطه ی زناشویی را بیاموزند .

فقدان این مهارت ها باعث می شود که زن یا مرد، رفتار اشتباهی از خود نشان دهد و همسر خود را از رابطه، گریزان کند. بنابراین ممکن است یکی از طرفین یا هر دو، خلاء ایجاد شده را در خارج از خانه و با فرد دیگر، برطرف سازند . برای داشتن رابطه ای دو طرفه و جذاب، زن و شوهر باید با هم صحبت کنند و علایق خود در رابطه ی جنسی را، بازگو کنند. لذا این فیلم، مراحل شکل گیری و علل گرایش فرد به روابط نامشروع را به خوبی نشان می دهد.

سخن پایانی : خوشی های زود گذر، هیچ وقت نمی توانند وجدان ما را به خواب بسپارند.

تحلیل فیلم های دیگر برای مطالعه بیشتر شما :
فیلم به من خوش آمدید: welcome to me
فیلم  او: Her
فیلم آینه های روبرو
فیلم زندانی ها:  prisoners
فیلم متری شیش و نیم
فیلم شکاف: Split
فیلم خشم و هیاهو
فیلم ذهن زیبا: A beautiful mind
فیلم مغز های کوچک زنگ زده
فیلم لواسان
فیلم هلن
فیلم آذر
فیلم قصر شیشه ای: A glass castle
فیلم مردن به وقت شهریور
فیلم زیر سقف دودی 
مطالب مرتبط : 
عورت نمایی
کل کل های زن و شوهری
با ازدواج، چه بر سر عشق می آید
بررسی خیانت زوجین
چگونگی شروع بی وفایی
پیشنهاد شما کاربران عزیز برای فیلم بعدی چه فیلمی می باشد؟
لطفا پیشنهاد خود را برای ما کامنت بگذارید.
با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید…
مرکز مشاوره آنلاین دکتر الهام مبلیان
آدرس کانال تلگرام دکتر الهام مبلیان
آدرس اینستاگرام دکتر الهام مبلیان
رادیو با هم دکتر الهام مبلیان
روانشناسی آسان وبلاگ شخصی مریم امینی تهرانی
پایگاه سلامت روان وبلاگ شخصی فرزین فقیه
معجزه روانشناسی وبلاگ شخصی صبا فدایی
تحلیلگران: فرزین فقیه/ مریم امینی تهرانی/ صبا فدایی/ حورا دهدشتی/ نوشین آقا خانی/ مهشید صفایی/ فاطمه مجیری

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!