شیوه های ایجاد آرامش در دوران بارداری

3+
شیوه های ایجاد آرامش در دوران بارداری
اگر عصبی یا خسته اید این شیوه های ساده را به کار ببندید تا به آرامش برسید و منزلتان را آرام کنید.
 
 • یوگا
  علاوه برآرامشبخشیدن ، یوگا مزیت انعطاف پذیری در دوران بارداری را به همراه دارد. امروزه این روش برای خانم ها بسیار متداول شده است و کلاسهای متعددی برای آموزش این هنر در اختیار شماست.
کتاب هایی جهت آموزش یوگا نیز در دسترس است . اگر نمیخواهید پیش از خواب عرق کنید به جای ورزش های سنگین به آرامی ماهیچه ها را با روش یوگا کش دهید بدین شکل میتوانید به راحتی بخواب روید. ب
ه شما هدیه میدهد
 • ماساژ
  شاید استفاده از خدمات یک ماساژور حرفه ای برایتان امکان پذیر نباشد اما خودتان میتوانید با رعایت چند نکته و احتیاط کامل از ماساژ لذت ببرید.
 
 • تنفس عمیق
نفس عمیق میتواند فشردگی و انقباض ماهیچه ها را آرام کرده ، ضربان قلب را کاهش دهد و به بخواب رفتن شما کمک کند. روی فرش یا تخت دراز بکشید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید.
اگر ناراحت هستید روی یک پهلو بچرخید و بین پاها بالشی قرار دهید. با دهان بسته به آرامی از بینی نفس بکشید. بالا آمدن شکم خود را احساس کنید. قبل از خارج کردن باز دم نفس را نگه دارید و تا چهار شماره بشمارید.
 
 • آرامش ماهیچه ها 
  ممکن است آموختن این کار چند هفته تمرین نیاز داشته باشد اما به محض آموختن این کار خواب بسیار راحتی را تجربه خواهید کرد.
میتوانید در حالت درازکش ماهیچه های سفت را شل کنید. اگر این کار برایتان دشوار است ابتدا عضله خود را کاملا منقبض کنید و سپس آن را شل سازید.
 
 • تجسم
  دراز بکشید و یا روی یک مبل راحت بنشینید. خود را در یک ساحل شنی در حالی که روی شن های گرم دراز کشیده اید و یا در دشتی پر از گل های وحشی در حالی که قدم می زنید تصور کنید.
هنگام تجسم تمام جزئیات را در نظر بگیرید : صدا ، بو ، طعم و اطرافیان. اگر نمیتوانید محل خاصی را تصور کنید ، عکسی از یک مجله را خوب نگاه کنید و سپس آن را تجسم کنید. شاید این کار نیازمند مدتی تمرین باشد.
 
 
 
 • آرامش با داروهای گیاهی
داروهای گیاهی امروزه به اشکال گوناگون در بازار موجودند. گیاهان تازه ، خشک ، قرص یا پودر . برای مصرف اینها در دوران بارداری با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایید.
 
بابونه
نوشیدن چای بابونه میتواند باعث آرامش اعصاب گردد . به گفته FDA این گیاه برای زنان باردار و شیرده بی خطر است.
 
سنبل
این گیاه توسط تمام عطاران دنیا توصیه می شود. این گل رایحه آرامبخش دارد و در بخواب رفتن کمک میکند . میتوانید چند قطره از آن را روی بالش خود بریزید یا همراه با اسانس لیمو در آب وان خود مخلوط کنید.

منبع : کتاب راهنمای جامع برای 9 ماه انتظار
دکتر الهام مبلیان مشاور خانواده و زوج درمانگر استاد دانشگاه مشاور دانشگاه اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!