زوج درمانی در چالش های عاطفی زناشویی

زوج درمانی در چالش های عاطفی زناشویی
6+

زوج درمانی در چالش های عاطفی زناشویی

 

زمان پیشنهادی برای مطالعه این مقاله: 7 دقیقه

تصمیم به کمک‌گرفتن از مشاور زوج درمانی، گام بزرگی است. این کار به معنی این است که بپذیرید مشکلی در رابطه‌ عاطفی شما وجود دارد؛ مسئله‌ای که پذیرش آن آسان نیست و به شجاعت نیاز دارد!

انتخاب مشاور زوج درمانی و روش درمانی مناسب اهمیت فراوانی دارد.

در این مقاله شما را با ۱۰ مشکل زناشویی آشنا خواهیم کرد که زوج درمانی به رفع آن‌ها کمک می‌کند.

 

1.وقتی اعتمادتان را به یکدیگر از دست داده‌اید

 

از بین‌ رفتن اعتماد بین زوج‌ها، یکی از دلایل رایج مراجعه به مشاور زوج درمانی است.

فرقی نمی‌کند خیانت جنسی، بی‌وفایی احساسی، دروغ‌های دنباله‌دار یا فریب‌کاری مالی باشد.

بازسازی بنیان اعتماد از دست‌ رفته کار ساده‌ای نیست. خلق فضایی برای گفتگو که در آن هر دو طرف، آزادانه از خواسته‌ها و آسیب‌هایشان بگویند، به ترمیم این شکاف کمک می‌کند.

 

2.وقتی بحث‌ و جدل روز ‌به ‌روز بیشتر می‌شود

 

آیا احساس می‌کنید زندگی روزمره‌تان حول بحث‌ و جدل درباره‌ی مسائل مختلف می‌گذرد؟

این جدل‌ها ممکن است بحث‌های جزئی یا داد و فریادهایی پر سروصدا باشند؛ اما اگر روند افزایشی دارند، یعنی یک جای کار می‌لنگد.

شاید دلیل بحث‌ها مشکل شخصی یکی از دو طرف باشد، اما به ‌هر حال می‌تواند منجر به بحث‌ و جدل‌های ادامه‌دار شود.

در سوی دیگر ممکن است دلیل این برخوردها، مسائلی جدی باشد که به آنها بی‌توجه بوده‌اید و پرداختن به آنها را پشت گوش انداخته‌اید.

3. وقتی به ‌سختی با هم ارتباط برقرار می‌کنید

آیا احساس می‌کنید طرف مقابل شما را نمی‌فهمد یا همیشه به شما ‌بی‌توجهی می‌کند؟

شاید مشکل جدل‌های آشکار نباشد. گاهی با خود فکر می‌کنید و می‌بینید از حال‌ و هوای احساسی شریک زندگی‌تان هیچ نمی‌دانید و او برایتان فرقی با یک غریبه ندارد!

بیشتر وقت‌ها یکی از آثار مثبت مشهود زوج درمانی، افزایش برقراری ارتباط و بهبود کیفیت رابطه‌تان است.

مشاوری با تجربه به شما کمک می‌کند تا بتوانید با یکدیگر ارتباط برقرار کنید، به یکدیگر گوش کنید و یکدیگر را بهتر و بیشتر بفهمید.

4. وقتی احساس می‌کنید مشکلی وجود دارد، اما نمی‌دانید چرا یا چیست

مانند مشاوره‌‌ی شخصی، زوج درمانی نه‌ تنها به رفع مشکلات کمک می‌کند، بلکه گاهی به شناسایی آنها منجر می‌شود.

برای مثال ممکن است حس کنید برخی چیزها در ازدواج‌تان مانند گذشته نیست، اما نمی‌توانید به‌طور دقیق بگویید چه چیزهایی! شاید احساس می‌کنید مانند سابق با همسرتان راحت نیستید یا با گذر زمان حس ناخوشایندی نسبت به او پیدا کرده‌اید، اما نمی‌دانید چرا. بیشتر وقت‌ها نشانه‌های زودهنگامی وجود دارند که به شما می‌گویند تعامل شما دو نفر دارد به بده‌وبستانی ناسالم و ناکارآمد تبدیل می‌شود. اما شاید شما متوجه این نشانه‌ها نشوید! این به معنی این نیست که یکی از دو طرف مقصر است؛ بلکه ممکن است لازم باشد رابطه‌تان را کمی اصلاح کنید؛ جلسه‌ی زوج درمانی مکان مناسبی برای آغاز این روند است.

5. وقتی می‌خواهید موضوعی را به همسرتان بگویید، اما نمی‌توانیدزوج درمانی در چالش های عاطفی زناشویی

گاهی اثرگذاری زوج درمانی در همان جلسه‌ی مشاوره آغاز می‌شود؛ اینجا مکانی امن و حمایت‌گر است که کمک‌تان می‌کند از موضوعاتی صحبت کنید که در موقعیت‌های دیگر سخن گفتن از آنها برای‌تان دشوار است. مشاور با تجربه با حضور گرم و حمایتگر به شما کمک می‌کند تا بر ترس‌تان از درمیان گذاشتن برخی موضوعات با همسرتان، غلبه کنید.

6. وقتی یک یا هیچ ‌یک از دو طرف نمی‌توانند بحثی سازنده داشته باشند

بر مبنای پژوهش‌های جان گاتمن در زمینه‌ی پایداری ازدواج و شاخص‌های پیش‌بینی طلاق، چگونگی مدیریت بحث‌ها توسط زوج‌ها نشان‌دهنده‌ی این است که رابطه‌شان پایدار خواهد ماند یا نه. ممکن است قهر کنید، فریاد بزنید، تلافی کنید یا به پرخاشگری بی‌اثر روی بیاورید. رفتارهای ناکارآمد و آسیب‌رسان در هنگام بحث‌وجدل، یکی دو تا نیستند. اغلب هم این رفتارها باعث بدترشدن وضعیت می‌شوند.

7. وقتی بحرانی را پشت سر گذاشته‌اید که بر رابطه‌تان تأثیر گذاشته است

گاهی مسئله، بحرانی که پشت سر گذاشته‌اید نیست؛ بلکه تأثیری است که آن بحران بر رابطه‌تان به‌جا گذاشته است. برای مثال بسیار پیش‌ می‌آید که زوج‌ها با از دست‌ دادن فرزندشان، از یکدیگر جدا می‌شوند. بیکاری بلندمدت یکی از دو طرف، دوره‌ی بیماری طولانی‌مدت یا آشفتگی خانواده‌ی یکی از آن از دیگر بحران‌هایی هستند که ممکن است، باعث فاصله‌گرفتن زوج‌ها از یکدیگر ‌شوند. شاید در میانه‌ی چنین بحران‌هایی، کمتر به زوج درمانی فکر کنید؛ هرچه باشد به‌اندازه‌ی کافی درگیر مشکلات هستید. اما تلاش برای تقویت رابطه‌تان نه‌تنها به حفظ پیوند ازدواج‌تان کمک می‌کند، بلکه شما را برای مقابله با بحران‌های آینده قوی‌تر می‌کند.

8. وقتی احساس می‌کنید در چرخه‌ای ناخوشایند گیر افتاده‌ایدزوج درمانی در چالش های عاطفی زناشویی

زوج‌ها در زندگی روزمره‌شان الگوهای متعددی را در پیش می‌گیرند. از زمان و چگونگی صرف غذا و خوابیدن (کیفیت نامناسب خواب در مشکلات زناشویی مؤثر است) گرفته تا زمانی که باهم یا جدا از هم سپری می‌کنند، چگونگی مدیریت کارهای خانه و تعامل آنها با خانواده‌های یکدیگر، همگی در کیفیت رابطه‌ی زوج‌ها نقش دارند. الگوی ناخوشایند ممکن است عادتی ساده باشد؛ مانند همسری که پیوسته از مشکلات کاری‌اش می‌نالد و درمقابل هیچ‌وقت پای صحبت‌های طرف مقابل نمی‌نشیند یا دست‌کم گوش شنوایی برای آن ندارد. شاید هم کمی عمیق‌تر باشد، مانند تقسیم ناعادلانه‌ی کارهای خانه برای مدتی طولانی. هرچه طول عمر این الگوها بیشتر شود، برای تغییر آنها به زمان بیشتری نیاز خواهید داشت، پس سریع‌تر اقدام کنید.

9. وقتی صمیمیت احساسی ازبین‌رفته یا بسیار ناچیز است

عجیب نیست اگر پس از ۱۰ سال زندگی مشترک، احساس کنید عشق‌تان مانند سابق آتشین نیست. این مسئله معمولا به‌دلیل این است که زندگی روزمره و درگیری‌های آن باعث می‌شوند، برقراری ارتباط در پس‌زمینه قرار بگیرد. گاهی با خودآگاهی، تغییر اولویت‌ها و صرف وقت و انرژی برای رابطه‌تان، مسئله به‌ سادگی حل می‌شود. اما گاهی وقت‌ها مسئله جدی‌تر است. وقتی دو طرف برای مدت طولانی راه‌شان را از هم جدا کرده‌اند، عادت‌های جدید و گاهی ناهمخوان با طرف دیگر پیدا کرده‌اند یا مدت‌هاست که نیازهایشان را جای دیگری تأمین می‌کنند، بازیابی صمیمیت گذشته به تلاش خیلی بیشتری نیاز دارد.

10. وقتی رابطه‌ی جنسی به مشکل تبدیل شده است

مسائل مربوط به رابطه‌ی جنسی می‌توانند دلیل بروز مشکل در رابطه باشند، همچنین ممکن است نشانه‌ی وجود مشکل باشند. گاهی تغییر کاملا آشکار است؛ رابطه‌ مکرر کاهش می‌یابد و تقریبا به هیچ می‌رسد. این امر تأثیر نامطلوبی بر رابطه‌ی دو طرف دارد. درسوی دیگر ممکن است تغییر، تدریجی باشد؛ ممکن است درعین حفظ رابطه‌ی جنسی دیگر از آن لذت نمی‌برید و طرف مقابل ارضایتان نمی‌کند. گاهی مسئله بغرنج‌تر است، مانند زمانی‌که یکی از طرفین نارضایتی‌اش را اعلام می‌کند، پیوسته ازسوی طرف مقابل رد می‌شود یا هنگامی‌که از رابطه‌ی جنسی به‌عنوان ابزار چانه‌زنی استفاده می‌شود. فکر نکنید که لزوما به آخر خط رسیده‌اید؛ مشاوری حرفه‌ای می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

 

منبع: کتاب چالش های رایج در زوج درمانی؛ از جودیت لویت؛  مترجمان: دکتر امید عیسی نژاد؛ شیرین عظیمی فر

 

گردآورنده: مهناز مرادیان نژادزوج درمانی در چالش های عاطفی زناشویی

مشاور خانواده و زوج درمانگر

 

پست های پیشنهادی برای مطالعه بیشتر:

انتخاب سرنوشت ساز من

احساسات و هیجانات منفی، انتخاب خود شماست

تأثیر رفتار رمانتیک بر رابطه جنسی همسران

آفت بزرگ رابطه جنسی

با ازدواج چه بر سر عشق می آید

خون آشام های آشنا

اعتیاد و آشنایی با آن

رهایی از زندان ذهن

تله های رهاشدگی/محرومیت هیجانی/بی اعتمادی

 

با ما در ارتباط باشید:

آدرس کانال تلگرام دکتر الهام مبلیان

آدرس اینستاگرام دکتر الهام مبلیان

آدرس رادیو باهم

مرکز مشاوره آنلاین دکتر الهام مبلیان

👁 27

مشاور خانواده و زوج درمانگر . روانسنج

نظرات

 • Admin bar avatar
  فرزین فقیه
  2020-02-06

  بسیار مفید بود خسته نباید

  0
 • Admin bar avatar
  حورا دهدشتی زاده
  2020-02-06

  خیلی جامع‌و کامل‌ بود توضیحاتتون، ممنون

  0
 • Admin bar avatar
  صبا فدایی
  2020-02-06

  مقاله ی خیلی مفیدی بود خسته نباشید❤️

  0
 • نوشین آقاخانی
  2020-02-06

  خیلی عالی بود. خسته نباشید به شما.

  0
 • Admin bar avatar
  نوشین عسگری زاده
  2020-02-06

  خسته نباشید، مثل همیشه عاالی بود.

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!