راهبردهای حین مطالعه

9+

راهبردهای حین مطالعه

درحین مطالعه نیز باید تکنیک هایی را بکار بست  و نکاتی را دانست تا بهترین نتیجه حاصل شود.این نکات از قرار زیر است:

تند خوانی : تندخوانی یک راه جبران وقت است.هم چنین سبب افزایش تمرکز حواس همراه با درک بهتر مطالب می گردد.

برای تند خوانی باید با انگشت سبابه زیر خطوطی را که میخوانید نشان دهید و انگشت خود را سریع حرکت دهید. توجه کنید که بلند بلند نخوانید. فقط با چشم مطالب را ببینید و ذهن شما مفهوم ان ها را درک کند.

چشم خودتان را بر روی تک تک کلمات ثابت نکنید و سعی کنید چند کلمه و حتی یک پاراگراف را در یک نگاه بخوانید و از این طریق هر روز به سرعت خواندن خود بیفزایید و در نهایت جمله خوانی کنید. البته وضعیت نشستن و فاصله چشم تا کتاب نیز درتند خوانی موثر است.

یادداشت برداری : یادداشت برداری مهم ترین بخش ازمطالعه است. خواندن بدون یادداشت برداری یکی از دلایل مهم فراموشی است. برای داشتن مطالعه فعال و پویا باید همراه با خواندن نکات مهم را بنویسید.

توجه نمایید که یادداشت نباید عین جمله کتاب باشد. بلکه باید به صورت کلمه کلیدی ، خلاق ، ابتکاری و استنباطی از مفهوم متن باشد. کلمه کلیدی همیشه یک کلمه نیست بلکه مهم آن است که اولاً با دیدن آن مفهوم متن تشخیص داده شود و ثانیاً ذهن را به فعالیت وا دارد.

از مزایای یادداشت برداری میتوان به این موارد اشاره کرد که :

الف) حدود 80%مطالب یک کتاب غیر ضروری می باشند. لذا با یادداشت برداری صحیح می توان از مجدد آن ها صرفه نظر کرد. لذا هنگام مرور وقت کمتری از شما خواهد گرفت. 

ب) به درک مطلب کمک زیادی میکند.

ج) یادگیری ، بخاطر سپاری و یادآوری نکات یادداشت شده بسیار آسانتر از جملات خواهد بود.

د) باعث افزایش تمرکز حواس در حین مطالعه خواهد بود.

ط) با این روش همه ی نکات مهم را یکجا و در کنار هم خواهید داشت

 م) مانع از چرت زدگی و خواب الودگی می گردد.

طرح شبکه ای مغز : سیستم یادگیری اطلاعات توسط مغز بصورت خطی نیست. بلکه به صورت شبکه ای و زنجیره ای است. یک علت مهم فراموشی ، حفظ کردن اموخته ها بصورت خطی و پشت سرهم می باشد. به همین علت نکات مهم باید در ارتباط باهم و طبق نظم خاصی بر روی طرح شبکه ای نوشته شوند. بصورتی که نکات اصلی و فرعی از هم متمایز باشند.

نگران کمبود وقت نباشید. وقتی که برای یادگیری درست مطالب صرف شود هدر دادن و تلف کردن وقت نیست. شما وقتی وقت به هدر داده اید که چندین بار کتاب را بخوانید ولی نتوانید در امتحان نمره خوبی بیاورید.

دکتر الهام مبلیان مشاور خانواده و زوج درمانگر استاد دانشگاه مشاور دانشگاه اصفهان

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!