تیپ شخصیتی برای انتخاب شغل مناسب۱

16+

تیپ شخصیتی برای انتخاب شغل مناسب ۱

چهار بعد تیپ شخصیتی

جهت تطابق تیپ شخصیتی برای انتخاب شغل مناسب، همراه ما باشید. نخست توضیحات مربوط به هر قسمت را به دقت مطالعه کنید. ببینید شخصیت شما به کدام یک از دو مورد، تمایل بیشتری دارد؟

مرکز مشاوره آنلاین دکتر مبلیان

۱.برون گرا (E) و درون گرا (I)

اولین بعد تیپ شخصیتی به این نکته مربوط میشود که ما با دنیا چگونه برخورد میکنیم؟ هر چند به حکم ضرورت، همه ما تا حدی، هم درون گرا و هم برون گرا هستیم. اما یکی از این دو در ما نمایان تر است. اغلب اشخاص گمان میکنند که برون گرا کسی است که زیاد حرف میزند. و درون گرا کسی است که خجالتی است. در حالی که این موضوع، وسیع تر از این مسائل است. درون گرا ها و برون گرا ها به این دلیل که انرژی خود را در دو مسیر کاملا مختلف، صرف میکنند؛ بسیار متفاوت اند.

برون گرا ها:

این افراد، توجه و انرژی خود را به دنیای بیرون از خود معطوف میکنند. به اشخاص دیگر، توجه دارند و از تعامل با دیگران، لذت میبرند. از آنجا که برای درک دنیا باید آنرا تجربه کنند به فعالیت های مختلفی علاقه مندند. معمولا آشنایان فراوانی دارند و با اشخاص جدید، به راحتی دوست میشوند.

درون گرا ها:

این افراد، توجه و انرژی خود را متوجه دنیای درون خود میکنند. از اینکه به تنهایی و با خود، وقت صرف کنند، راضی اند. آنها میخواهند پیش از اینکه دنیا را تجربه کنند، آن را بشناسند. با خود، مشغله ذهنی فراوانی دارند. روابط اجتماعی را در سطح محدود، دوست دارند. نمیخواهند کانون توجه باشند به همین دلیل، محتاط تر و بسته تر عمل میکنند.

غلبه برون گرایی یا درون گرایی را میتوان با مشاهده رفتار نیز دید.

مثلا کسی که دوست دارد همیشه در جمع، درس بخواند. و این شیوه را به کتابخانه رفتن، ترجیح میدهد، نشان برون گرایی اوست. اگر از یک برون گرا بپرسند به چه فکر میکند؟ به راحتی میتواند اندیشه های خود را در قالب کلام و با صدای بلند، عرضه کند. در واقع، برون گرا برای اینکه فکر کند، لازم است حرف بزند. اما درون گرا ها برای اینکه حرف بزنند، ابتدا باید مکث کنند. زیرا فکر کردن در سکوت را ترجیح میدهند. درون گراها نظرهایشان را در درون خود میپزند. درست همان گونه که کیک ابتدا در اجاق گاز پخته، سپس برای خوردن، ارائه میشود.

برون گراها اجتماعی تر از درون گراها هستند و احساسات شخصی خود را آزادانه ابراز میکنند. برون گراها به پهنا و درون گراها به عمق، توجه دارند. برون گراها معمولا به موضوعات مختلفی علاقه مندند، اما علاقه آنان عمق ندارد. درحالی که درون گراها علایق محدود تری دارند، ولی درباره آنها بررسی عمیق تری میکنند.

ادامه دارد…

مطالب مرتبط:

آشنایی با رغبتها، لازمه انتخاب رشته

هوش هیجانی چیست؟۱

هوش هیجانی چیست؟۲

اهمال کاری و پیامد های آن

ریشه ها و علل اهمال کاری

راهکار های درمان اهمال کاری

میزان استرس در تیپهای شخصیتی مختلف

پرسشنامه استرس در تیپ های شخصیتی

گردآورنده: مریم سلیمانی

به جمع ما بپیوندید:

کانال تلگرام خانم دکتر الهام مبلیان

صفحه اینستاگرام خانم دکتر الهام مبلیان

صفحه اینستاگرام رادیو باهم

مرکز مشاوره آنلاین دکتر مبلیان

 

 

 

دانش آموخته روانشناسی، برنامه ریز و مشاور تحصیلی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!