تست‌زنی کنکوری

تست‌زنی
8+

تست زنی کنکوری

🕒 زمان پیشنهادی مطالعه این مقاله: 7 دقیقه

در سال چهارم دبیرستان، دانش‌آموزان درحال آماده شدن برای آزمون مهم ورود به دانشگاه یعنی کنکور هستند. از آنجایی که سوالات کنکور به صورت تست می‌باشند، لازم است که دانش‌آموزان بر این موضوع تسلط کافی داشته باشند. در این مقاله سعی داریم با انواع تست‌زنی آشنا شویم.

تست زنی در فصول مختلف تحصیلی متفاوت است و به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

الف) تست آموزشی یا یادگیری

  ب) تست ارزشیابی

تست آموزشی

این نوع تست را دانش‌آموز پس از مطالعه هربخش می‌تواند بزند. این نوع تست‌ها معمولا در کتاب‌های کمک‌ آموزشی وجود دارند. در این حالت دانش‌آموز می‌تواند حین تست‌زنی یا بلافاصله بعد از آن جواب سوال را ببیند. نکته مهم در این نوع تست‌زنی این است که نیازی به زمان گرفتن و درصدگیری در آن نیست. هدف این تست‌زنی صرفا برای یادگیری دانش‌آموز است.

در این روش دانش‌آموز یاد می‌گیرد کدام بخش را بهتر یاد گرفته و کدام بخش نیاز به مطالعه دوباره دارد.

کار دیگری که دانش‌آموز باید انجام دهد این است که پس از هر تست جواب و راه‌حل رسیدن به آن را با دقت بررسی نماید. تعداد تست آموزشی برای هر درس معمولا بستگی به حجم آن درس و سختی و آسانی آن درس دارد؛ اما به طور معمول 15 الی 20 تست در هر مبحث کفایت می‌کند.

از میان دروس عمومی، در درس عربی باید بلافاصله بعد از مطالعه هر درس تست‌های آن زده شود. برای سایر دروس عمومی بهتر است یک تاخیر چند ساعته یا حتی یک روزه بین مطالعه و تست‌زنی وجود داشته باشد. نکته مهم دیگر این است که برای دروسی مثل ریاضی و فیزیک ابتدا دانش‌آموز باید مسائل تشریحی را حل کند و سپس به سراغ تست آموزشی برود.

تست ارزشیابی

تست ارزشیابی همان تست زماندار است. دانش‌آموز پس از حدود یک ماه از شروع تست آموزشی می‌تواند تست زماندار را شروع کند. همان گونه که از نام آن مشخص است، در این نوع تست‌زنی باید زمان در نظر گرفته شود. دانش‌آموز پس از پایان تمام تست‌ها باید به بررسی تک تک سوالات بپردازد و درصدگیری کند. گاهی لازم است بعد از بررسی تست‌ها نکاتی درباره آن‌ها در دفترچه‌ای خلاصه شود. گاهی اوقات نیز لازم  است دانش‌آموز تستی را که صحیح زده است را هم بررسی کند و اگر نیاز بود نکات آن را یادداشت کند. 

تست‌زنی

نکات مهم در تست زماندار

فایده درصدگیری در این نوع تست آن است که اگر درصد دانش‌آموز در درسی بالای 50 تا 60 درصد بود، مطالعه فرد کارآمد بوده و اگر درصد دانش‌آموزی پایین تر از 40 الی 45 درصد بود نیاز به مطالعه مجدد آن درس دارد. می‌توان گفت تست‌زنی باید به مطالعه بعدی جهت دهد. این نوع تست‌زنی در منزل بسیار مفید است؛ چرا که دانش‌آموز برای آزمون‌های آزمایشی آماده می‌شود و نقاط قوت و ضعف خود را متوجه می‌شود. تعداد این تست‌ها نیز بسته به هر درس متفاوت است؛ اما تعداد آن باید از تعداد تست‌های آموزشی بیشتر باشد. برای دروس سخت تست زماندار بیشتری باید در نظر گرفته شود. در دوران جمع‌بندی مرور تست‌های سخت و مهم که قبلا علامت‌گذاری شده‌اند بسیار مهم‌اند. 

نکته مهم و پایانی این است که حتما پس از مطالعه یک درس ابتدا باید تست آموزشی زده شود و سپس به سراغ تست ارزشیابی رفت. این مساله تا زمانی‌که دروس برای دانش‌آموز جدید است باید تکرار شود.

منبع: مهارت‌های تحصیلی نوشته اردشیر کیانی

مطالب مرتبط:

آشنایی با رغبتها لازمه انتخاب رشته

 ترتیب پاسخ دادن به سوالات کنکور

بودجه بندی زیست شناسی کنکور نظام جدید

چگونه برنامه ریزی کنکورم را شروع کنم؟

چگونه بیشتر مطالعه کنیم؟

راهبردهای مطالعه کارآمد قبل از مطالعه

راهبردهای حین مطالعه

راهبردهای مطالعه کارآمد و نوین

مدیریت جلسه کنکور

برنامتو خودت بریز!

 

مطالب دیگری از این گردآورنده: 

معرفی رشته روانشناسی

معرفی رشته های دانشگاهی علوم انسانی (رشته حقوق)

گروه آزمایشی علوم انسانی

 

دکتر الهام مبلیان

کانال تلگرام دکتر الهام مبلیان

اینستاگرام دکتر الهام مبلیان

رادیو باهم

 

گردآورنده: معصومه شریفیان

 

زمینه های مورد علاقه: مشاوره تحصیلی (کنکور انسانی)، مشاوره پیش از ازدواج. خوشحال میشم نظراتتون رو در خصوص مطالب اعلام کنید. :)

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!