تحلیل و بررسی روان شناختی فیلم shutter island

تحلیل و بررسی روان شناختی فیلم shutter island
17+

تحلیل و بررسی روان شناختی فیلم shutter island

تحلیل روان شناسی فیلم _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

زمان لازم برای مطالعه : 10 دقیقه 

درباره ی فیلم :

کارگردان : مارتین اسکورسیزی

تهیه کننده : بردلی جی. فیشر، آرنی مسر، مایک مدووی

بازیگران : لئوناردو دیکاپریو، مارک روفالو، بن کینگزلی، میشل ویلیامز، امیلی مورتیمر، پاتریشا  کلارکسون، روبی جرینز

تاریخ انتشار : 19 فوریه 2010

زمان : 138 دقیقه

این فیلم، فروش بسیار خوبی داشت و با استقبال خوبی از سوی مردم و منتقدین، مواجه شد. همچنین این فیلم، جزء 250 فیلم برتر سایت IMDB می باشد.

خلاصه ی داستان : دو مارشال ایالات متحده، تدی و چاک، برای رسیدگی به پرونده ی فرار یک بیمار روانی، به جزیره ی شاتر فرستاده می شوند و…

تحلیل روان شناسی فیلم _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

تحلیل شخصی فیلم :
این فیلم دارای دو‌ بعد داستانی است. 
بعدی که نقش اصلی فیلم، فردی کاملاً عادی و سالم می باشد که به دنبال‌ مأموریتش است و بعد دیگر، که با یک بیمار روانی مبتلا به اسکیزوفرنی مواجه هستیم.
اختلال اسکیزوفرنی یکی‌ از خطرناک ترین اختلالات در‌ میان اختلالات روانی یا سایکوز است. 
بیمار دچار این اختلال، ارتباط بسیار کمی با واقعیت دارد و برای خودش، دنیای خیالی می سازد و در‌ آن، به صورت واقعی زندگی‌ می‌کند.
همچنین اینگونه بیماران، به دیگران آسیب جدی وارد می کنند که اکثراً جبران ناپذیر است.
داستان اول فیلم :
داستان اول فیلم که بخش عمده ی فیلم را در بر گرفته است، شامل تدی دنیلز و همکارش چاک می باشد که با کشتی به جزیره ای به نام شاتر سفر می کنند. این جزیره محل نگهداری ۶۶ بیمار روانی خطرناک یا زندانی است که دور از مردم عادی نگهداری می شوند و دلیل سفر تدی و همکارش، بررسی فرار یک بیمار روانی خطرناک است.
ویژگی های تدی، عبارت است از : هیدروفوبیا ( آب هراسی )، باهوش، دارای قدرت همدلی و همدردی، صبور و دارای قدرت همکاری.
این شخصیت، دارای همسری به نام دلوریس بوده که توسط شخصی به نام آندرو لیدیس، که مبتلا به جنون آتش افروزی می باشد کشته شده است. جنون آتش افروزی نوعی انحراف جنسی از نوع یادگار پرستی می باشد که فرد، از دیدن شعله های آتش و آتش افروختن، تحریک جنسی شده و لذت می برد. او در حل این پرونده که مربوط به گم شدن راشل سولاندو است، با همکاری چاک که او هم یک مارشال است، پی به راز های مخوفی از این آسایشگاه روانی می برد.

تحلیل فیلم جزیره ی شاتر

 

داستان دوم فیلم :

آندرو لیدیس، شخصیت بیمار ماجرا بوده و مبتلا به اسکیزوفرنی است. او قبل از این وقایع، یک مارشال بوده و مبتلا به الکلیسم بوده است. او همسری به نام دلوریس داشته که از افسردگی ماژور یا اساسی رنج می برده‌. افسردگی او به قدری شدید بوده که او را دچار توهم کرده است مثلا حس میکرد که در سرش، حشره راه می رود که به این نوع توهم که فرد احساس می کند در بدن یا زیر پوستش، حشره راه می رود، توهم ساسی شکل گویند. آندرو لیدیس به دلیل کشتن همسرش که ۳ فرزندشان را کشته بود، به جزیره ی شاتر منتقل شده و تحت نظارت دکتر شیان ( یا همان چاک ) می باشد. آندرو لیدیس ، خطرناک ترین بیمار جزیره ی شاتر بود.

فیلم جزیره ی شاتر _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

قسمت اعظم داستان این فیلم، به گونه ای پیش می رود که داستان اول، یعنی شخصیت تدی، تائید می شود. اما باز در همین قسمت اعظم، گاهی نشانه هایی وجود دارد که به بیننده این فرض را القا می کند که ممکن است تدی، بیمار باشد. مثلاً :
1) رویاهایی که می بیند، با داستان زندگی او کاملا متفاوت است. بر اساس دیدگاه فرویید، رویا، شاه راهی برای رسیدن به ناهشیار است. در رویا های تدی، در طول فیلم، محتویاتی شامل کشتن کودک، خشونت و… وجود دارد. می توان نتیجه گرفت که ناهشیار تدی، شامل واقعیت های واپس زده شده ای می باشد که شامل محتویات خشونت آمیز است که به صورت واکنش وارانه، جابجایی، انکار و نماد سازی، در دنیای واقعی، بروز داده می شود. پس تدی، شخصیتی بیمار است.
2) در یکی از رویاهای تدی، او، آندرو لیدیس را می بیند. آندرویی که معتقد است قاتل همسرش می باشد و بکی از دلایلی که تدی به جزیره ی شاتر آمد، پیدا کردن او و انتقام گرفتن از او بود. تدی وقتی او را در رویا می بیند، بر خلاف تنفری که از او دارد، با او رفتاری عادی دارد و حتی آندرو، او را رفیق قدیمی خود خطاب می کند. این مسئله می تواند تائیدی بر این فرض باشد که آندرو لیدیس در اصل خود تدی است و خود تدی، همسرش را کشته، است. تمام این فروپاشی های ذهنی، ناشی از تروماهایی (هرنوع آسیب روانی که فرا تر از ظرفیت روانی فرد باشد) است که به فرد وارد می شود و خارج از سطح تحمل او است. 
3) در سکانسی از فیلم، مکالمه ی جورج نویس، یکی از بیماران افسرده ی آن آسایشگاه روانی و تدی را می بینیم. جورج در آن سکانس، دائما می گوید آندرو لیدیس قول داد مرا از اینجا بیرون آورد و بعد به تدی نگاه کرده و با عصبانیت می گوید تو قول دادی مرا از اینجا بیرون بیاوری. یعنی در این سکانس، می فهمیم که جورج، با آندرو لیدیس صحبت می کند نه تدی و این اتفاق، داستان دوم را تائید می کند.
4) فرضیه ی دیگر که می تواند تائید کند داستان دوم درست است می تواند سکانسی باشد که تدی با دکتر کاولی می گوید این بیماران چون آدم کشتن، لایق زندگی آرام نیستند. این سخن می تواند واکنش وارانه ای باشد که تدی از آن استفاده کرده تا بار روانی این که همسرش را کشته است کم کند.
5) در سکانسی که تدی و چاک می خواهند، اسلحه های خود را تحویل دهند، چاک به خوبی نمی تواند اسلحه را از کمربند خود جدا کند و این رفتار، از یک مارشال دولتی، به دور از انتظار است.
نکته ی قابل توجه، این است که مخاطبان، اغلب این فیلم را از زاویه ی دید خود تدی می بینند. این کار، بیمار بودن او را انکار می کند و نشان می دهد که تمام کارهایش عادی و منطقی می باشد. این کار، خود به خود باعث تائید سالم بودن تدی می شود.

 

تحلیل و بررسی روان شناختی فیلم shutter island

با وجود این شواهد که بیمار بودن آندرو لیدیس را تائید می کند، شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد داستان اول درست است و شخصیتی به اسم تدی، واقعا وجود دارد که سالم است. این شواهد عبارت اند از :
1) هنگامی که تدی با جورج نویس مواجه می شود، جورج از او می خواهد خیالات را کنار بزند تا به حقیقت پی ببرد و وقتی تدی گفت نمی توانم، جورج از او نا امید شد و گفت تا همیشه اینجا خواهی ماند. جورج نویس، که خود قربانی نقشه ی دکتر کاولی بود، سعی در هشیار کردن تدی داشت. پس این سکانس، نشان می دهد که تدی، سالم است و نویس می خواهد او را از اتفاقات جزیره ی شاتر، آگاه کند.
2) دکتر کاولی معتقد بود که تدی یا همان آندرو لیدیس، خطرناک ترین بیمار آسایشگاه است که به هر افسر یا بیمار دیگری آسیب رسانده است. ولی در طول فیلم، مشاهده می کنیم ک هنگام مواجه ی تدی با راشل سولاندوی دروغین، که تدی را در توهم خود، همسر مرده ی خود فرض کرد، او را بغل کرد و با او همدردی کرد و حتی به او امید می داد و در صحنه ی دیگر فیلم، جان خود را به خطر انداخت تا همکار خود، چاک را از دست دکتر کاولی نجات دهد؛ در حالی که می توانست از آن جزیره فرار کند و جان خود را نجات دهد. این کار ها از فردی که اسکیزوفرن می باشد و خطرناک ترین بیمار یک آسایشگاه است، بعید می باشد. زیرا چنین شخصی، ارزشی برای انسان های دیگر قائل نیست.
3) در سکانسی، بحث تدی و افسر نگهبان را شاهد هستیم که آن افسر، معتقد است خدا، خشن است و خشم خود را به صورت موهبتی، به انسان هدیه داده. برای همین است که اگر ترس قوانین اجتماعی وجود نداشته باشد، انسان ها به شدت خشونت خود را نشان می دهند. ( عقیده ای که فرویید به آن باور داشت ) ولی تدی در جواب آن افسر گفت : خدا به انسان ویژگی دیگری به نام اخلاقیات داده است که می تواند از خشونت او جلوگیری کند. این که تدی به اخلاقیاتی اعتقاد داشته باشد که مانع خشونت است با این قضیه که او، خطرناک ترین بیمار آسایشگاه باشد، در تضاد است.
 4) توهمات تدی، زمانی بیشتر و بیشتر شد که دکتر کاولی به او دارویی برای رفع میگرن داد و تا قبل از آن، ما بیشتر شاهد فلش بک در تدی هستیم تا توهم‌. وجود فلش بک، ابتلای او به بیماری ptsd  را تائید می کند نه ابتلا به اسکیزوفرنی را. اختلال ptsd او به دلیل شرکت در جنگی بود که قربانی زیادی داشت و به عقیده ی او، این جنگ بسیار ناعادلانه بود.
اختلال استرس پس از سانحه یا ptsd معمولاً پس از یک حادثه ناگوار رخ می دهد و علائم آن به شرح زیر است:
_ فلش بک و کابوس
_ دوری ‌گزینی و بی‌تفاوتی
_ در حالت گارد و آماده باش به سر بردن و…
5) او به دلیل شرکت در جنگ، از کشتن و آسیب رساندن به دیگران، خسته شده بود و به همین دلیل، به همکار خود، چاک که از او پرسید می خواهی قاتل همسر خود یعنی آندرو لیدیس را بکشی یا نه گفت من از کشتن خسته شده ام… او را نمی کشم. باز این سکانس، مهر تائیدی بر بیمار نبودن او بود زیرا کسی که خطرناک ترین بیمار آسایشگاه باشد چنین عقیده ای ندارد.

6) با تمام کار هایی که دکتر کاولی کرد تا هویت تدی را تجزیه کند و واقعیت های ذهنی او را تغییر دهد، در سکانس آخر، شاهد آن هستیم که تدی، با وجود این که پذیرفته بود که آندرو لیدیس است، باز خود را تدی معرفی کرد و شخص کنارش را همکارش چاک می دانست نه دکتر شیان. واقعیت ذهنی یک فرد سالم را نمی توان تغییر داد.

فیلم جزیره ی شاتر _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

 

در این فیلم، تمایل انسان به نابود کردن، نادید گرفتن ارزش های انسانی، کشتن و… را شاهد هستیم.
از دیدگاه روانکاوی فرویید، افراد دو نوع غریزه دارند، غریزه ی زندگی و غریزه ی مرگ.
در این فیلم، می توانیم غریزه ی مرگ را که در وجود افراد، پر رنگ شده است را به وضوح شاهد باشیم. منظور از غریزه ی مرگ یا ویرانگر، این است که تمام موجودات زنده، زوال یافته و می میرند و میل ناهشیاری به مردن دارند.
یکی از مؤلفه های غریزه ی مرگ، سائق پرخاشگری است.
سائق پرخاشگری، ما را وادار می‌ سازد که نابود کنیم، فتح کنیم و بکشیم. اگر داستان اول فیلم را تائید کنیم، دکتر کاولی و تمام همکارانش، شامل این سخن می شوند زیرا جان تمام بیماران روانی را در جهت اهداف شخصی خود، به خطر می انداختند و نابود می کردند.
در سکانسی از فیلم که طوفان شدیدی می آمد، یکی از افسران، به تدی می گوید این طوفان، خشم خدا است و این خشم، یکی از ویژگی های اصلی خداوند است که آن را به تمام انسان ها نیز هدیه داده است. این سکانس، می تواند به همان غریزه ی پرخاشگری فرویید، اشاره داشته باشد.

تحلیل فیلم جزیره ی شاتر

این فیلم، یک جنگ روانی را به تصویر می کشد و نشان می دهد که در برخی از مواقع، افراد، برای بدست آوردن منافع قدرتی و حکومتی، در پوست پزشک و افراد قابل اعتماد مردم، تا چه حد می توانند انسانیت و ارزش های انسانی را زیر پا بگذارند.

دقیقا همانند اتفاقی که جزیره ی شاتر افتاد. جراحی نادرست و خطرناک مغز، برای مطیع کردن افراد.

تائید یا رد داستان اول و دوم در این فیلم، کار دشواری است زیرا هر کدام را که تائید کنید باز در فیلم، نشانه هایی وجود دارد که فرض مقابل را تائید کند‌. به نظر شما، کدام داستان درست تر است؟

دیالوگ ماندگار تدی در سکانس آخر فیلم :

کدوم بدتره؟ زندگی کردن مثل یک هیولا… یا مردن مثل یک مرد خوب…

شمارا به تماشای تیزر این فیلم، دعوت می کنیم.

با تشکر از همراهی شما…
باهم، پیش به سوی سلامت روان
تحلیل فیلم های ایرانی و خارجی گذشته:
قوی سیاه Blak Swan
جوکر Joker
هفت Seven
کتاب سبز Green book
دختر گمشده Gone girl
بچه های کوچک Little children
به من خوش آمدی Welcome to me
او Her
زندانی ها Prisoners
شکاف Split
ذهن زیبا Beautiful mind
قصر شیشه ای Glass castle
کفش هایم کو
لاک قرمز
زیر سقف دودی
آینه های روبرو
متری شیش و نیم
خشم و هیاهو
آذر
هلن
لواسان
مغزهای کوچک زنگ زده
مردن به وقت شهریور
اسرافیل
سایر اختلالات روانی که دانستن آن ها برای تحلیل فیلم، مفید است :
1) انحرافات جنسی :
_ سادیسم جنسی
_ مازوخیسم جنسی
_ یادگار پرستی
2) اختلالات شخصیت:
پارانوئید
خودشیفته
اسکیزوئید
اسکیزوتایپی
نمایشی
وسواس جبری
ضد اجتماعی
مرزی
اجتنابی
وابسته
3) مورد پژوهی های اختلالات شخصیت
_ ضد اجتماعی
_ اسکیزوتایپال
_ اسکیزوئید
_ وسواسی _ اجباری
_ خود شیفته
_ وابسته 
_ نمایشی
4) خون آشام های آشنا
5) شباهت اختلال اسکیزوتایپال و اسکیزوفرنیا
6) شناسایی انواع اختلال شخصیت
7) هذیان و انواع هذیان

با تشکر از همراهان مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان…

مرکز مشاوره آنلاین خانم دکتر الهام مبلیان

آدرس کانال تلگرام دکتر الهام مبلیان

آدرس اینستاگرام دکتر الهام مبلیان

رادیو با هم

پایگاه سلامت روان وبلاگ شخصی فرزین فقیه
روانشناسی آسان وبلاگ شخصی مریم امینی تهرانی
روانشناسی سرگرمی وبلاگ شخصی حورا دهدشتی زاده

 

تحلیلگران

فرزین فقیه

مهشید صفایی

حورا دهدشتی زاده

مریم امینی تهرانی

فاطمه مجیری

 

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!