تحلیل و بررسی روانشناختی فیلم زندگی خصوصی

تحلیل روان شناسی فیلم _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان
4+

تحلیل و بررسی روانشناختی فیلم زندگی خصوصی

تحلیل روان شناسی فیلم _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

زمان پیشنهادی برای مطالعه :10 دقیقه 

درباره ی فیلم زندگی خصوصی :

کارگردان : محمد حسین فرح بخش

نویسنده : اصغر نعیمی

تهیه کننده : عبدالله علیخانی

تاریخ ساخت : 1390

بازیگران : فرهاد اصلانی، هانیه توسلی، لعیا زنگنه، سعید نیک پور، کاظم هژیر آزاد، حسینعلی قورچی، وحید توکلی و…

مدت زمان : 90 دقیقه

خلاصه ی فیلم زندگی خصوصی :

فیلم، حول محور مردی به نام ابراهیم می گذرد که در ابتدا، در خط مقدم اسلام و انقلاب اسلامی، انجام وظیفه کرده و از انقلابیون افراطی می باشد؛ ولی به مرور، تغییر مسیر می دهد.

تحلیل روان شناسی فیلم _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

تحلیل روان شناختی فیلم زندگی خصوصی :

فیلم زندگی خصوصی، بستری است برای بررسی روانشناختی فردی و خانوادگی.

این فیلم، بیشتر از هر فیلم دیگری، می تواند تأثیر عمیق شخصیت هر فرد را بر روی اعمالش، نشان دهد.

تحلیل شخصیت های فیلم :

الف) ابراهیم :

فردی تند رو، افراطی، شدیدا متعصب و…‌ که در ابعاد شخصیتش، نکات قابل بررسی زیادی وجود دارد.

1) او به شدت و به شکل بیمارگونه ای از مکانسیم های دفاعی مختلف، استفاده می کند که عبارت اند از :

_ تصعید یا والایش : مکانیسم دفاعی تصعید، عبارت است از : زمانی که فرد، میلی ناهشیار دارد ولی ارضاء آن میل، جامعه پسند نیست و فرد، آن میل را به صورت جامعه پسند، ارضا می کند. مثلا فرد، میل شدیدی به کشتن دارد و کشتن انسان، جامعه پسند نیست و به همین علت، قصاب می شود.
ابراهیم، در اوایل انقلاب، فردی سپاهی و به شدت، تند رو بود و در احکام دین، افراط می کرد. او بعد از گذشت چند سال، سردبیر روزنامه ای شد که به وضعیت جامعه و دولتمردان، اعتراض می کرد و به عقیده ی خودش، صدای مردم را به گوش دولتمردان می رساند و آن ها را از خواب غفلت، بیدار می کرد. این تغییر رفتار شدید او، بی شباهت به مکانیسم دفاعی تصعید نیست. فردی که در اوایل پیروزی انقلاب، میل خود به قدرت را با زورگویی، مردم آزاری، شکنجه و تنبیه، ارضا می کرد، حال، آن میل را در قالب رفتاری اجتماع پسند تر، مثل اعتراض به وضعیت جامعه، برآورده می کند.
_ دلیل تراشی : مکانیسم دفاعی دلیل تراشی، عبارت است از آوردن دلایل غیر منطقی، برای رفتار پر اضطرابی که از فرد، سر زده است. این دلایل غیر منطقی، رفتار پر اضطراب فرد را توجیه می کند.
ابراهیم، هنگامی که در خانه ی پریسا بود و به همسرش، به دروغ، گفت که در جلسه است، با دلایلی غیر منطقی، رفتار خود را توجیه کرد. او معتقد بود دروغ گفتن، با نگفتن بخشی از حقیقت، متفاوت است؛ در صورتی که نگفتن حقیقت ماجرا، عین دروغ است یا توجیه غیر منطقی دیگر او این بود که در اسلام، دروغ نگفتن، واجبه ولی راست گفتن، واجب نیست.
همچنین او برای‌ توجیه خیانت خود، دلایل ناکافی و غیرقابل قبول می آورد و آن را به عدم وجود هیجان در زندگی‌ خانوادگی و زناشویی اش، نسبت می داد که هرگز، برای اتفاق تلخ، منفی و غلطِ خیانت، توجیه مناسبی نیست.

_ فرافکنی : نسبت دادن و تعمیم ویژگی های منفی و پر اضطراب خود، به دیگران، برای کاهش اضطراب، فرافکنی نام دارد.

ابراهیم، اکثر امور اشتباهی که در روزنامه اش مرتکب می شد را، به روزنامه های رقیب،‌ نسبت می داد و تمام اخلاقیات منفی و غلطی که به اطرافیانش نسبت می دهد، خودش به حد فراوانی دارا می باشد.

_ انکار : مکانیسم دفاعی انکار، عبارت است از نپذیرفتن جنبه های دردناک واقعیت و امتناع از قبول واقعیت تهدید زای بیرونی.

ابراهیم، هنگامی که متوجه شد پریسا، از او باردار است، سعی در انکار عمل خود کرد و گفت، از کجا معلوم که بچه ی من باشه و از پریسا خواست که سقط جنین کند.

و…

استفاده از مکانیسم های دفاعی، کاملا ناخودآگاه بوده و برای کاهش اضطراب فرد می باشد.

 

تحلیل روانشناسی فیلم زندگی خصوصی _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

2) ابراهیم، فردی بسیار قدرت طلب و جاه طلب بود و اصلاً به ارزش هایی که داشت، پایبند نبود. او می خواست با وجود تمام اشتباهات و کار های غیر انسانی و غلطش، هیچ چیزی تغییر نکند و بتواند به سلامت، به راهش ادامه دهد.

3) می توان گفت که ابراهیم، دارای یک شخصیت نمایشی است که برای کسب قدرت و نشان دادن خودش به دیگران، رفتار های نمایشی، از خود، نشان می‌دهد. (ابراهیم، برای این که در معرض دید، قرار بگیرد و توجه ها را به سمت خود، جلب کند و تیتر یک روزنامه ها بشود، شروع به مخالفت با روزنامه های دیگر می‌کند و حتی دین را زیر سوال می‌برد که تیتراژ روزنامه اش بالا برود.)

4) او به شدت، ضعیف النفس است و از خود کنترلی بسیار ضعیفی برخوردار است. زیرا به‌ راحتی به یک زن غریبه، اجازه ی ورود به حریمش را می دهد و با او، همراه می شود و ذره ای کنترل بر خود و امیالش ندارد.

5) ابراهیم از دوران جوانی تا امروز که سردبیر یک روزنامه شده است، سعی در تحریف و توجیه رفتار های نابجای خود، در سایه ی دین و مذهب داشت تا بدین گونه، رفتار های نامعقول خود را، معقول تر جلوه دهد.

فیلم زندگی خصوصی _ تحلیل روان شناختی

6) ابراهیم، فردی بود که در آن بحبوحه ی پیروزی انقلاب، مردم را به حجاب اجباری و و انجام ارزش های انقلابی و اسلامی، مجبور می کرد و گاهی، پا بر روی ارزش های انسانی می گذاشت تا آرمان های اسلام و دین را زنده نگه دارد. حتی گاهی مردم را شکنجه می داد و تنبیه می کرد. ولی در مسیر زندگی او، شاهد تغییراتی در روند کار او هستیم؛ ابراهیم تبدیل به فردی شد که حجاب و حفظ آن، ضرورتی برایش نداشت و حتی برای آن، تلاشی نمی کرد. می توان گفت که این تغییر رویه ی ابراهیم و تبدیل شدنش به فردی دیگر، نشان از آن داشت که او، فقط و فقط، برای جا باز کردن در نظام و حفظ منافع شخصی و ترفیع رتبه و رسیدن به قدرت، به وسیله ای به نام “اسلام و انقلاب” روی آورده بود و در واقع، هیچکدام از منافع مردم، برایش اهمیتی نداشت.

7) ابراهیم، فردی فریبکار بود. کسی که در اوایل انقلاب، بد حجابی زنان را با فرو کردن پونز به داخل پیشانیشان، تنبیه می کرد و زنان کم حجاب را، کافر می دانست و مبارزه با آن ها را بر اساس دین اسلام، عین جهاد با کفار، تلقی می کرد و یا سینما ها را تخریب می کرد، در ارتباط با پریسا و برای بدست آوردن او، معتقد بود که اسلام، دین خشونت نیست و یا معتقد بود که پریسا، حجاب خوبی دارد؛ در صورتی که حجاب پریسا، همانند حجاب زنی بود که در اوایل پیروزی انقلاب، پونز در پیشانی اش فرو کرده بود.

و…

تحلیل فیلم زندگی خصوصی

ب) پریسا :

1) او که معشوقه ی جدید ابراهیم بود، بی ثباتی عاطفی و هیجانی زیادی، از خود، نشان می داد. یا عشقی پر شور و هیجان را به ابراهیم، عرضه می کرد یا از او، به شدت، متنفر می شد و در پی آسیب رساندن به او بود. و این چرخه، به صورت معیوب، ادامه پیدا می کرد. می توان نشانه هایی از اختلال شخصیت مرزی را در او مشاهده کرد ولی نمی توان به طور قطعی، در این باره نظر داد.‌

می توان این بی ثباتی های عاطفی و هیجانی های پریسا را به شکست عاطفی که در گذشته تجربه کرده است، نسبت داد.‌

او که ازدواجی ‌ناموفق و سقط جنینی ناخواسته داشته است، گویی می خواهد انتقام تمام اتفاقات تلخ گذشته اش را، از رابطه ی کنونی‌ بگیرد‌.‌

2) او شخصی است که دچار تله ی رها شدگی می باشد و تشنه ی محبت است و دلیل آن را می توان جدایی از همسر اولش دانست.

همچنین او، دارای تله ی وابستگی نیز می باشد، زیرا با وجود مشکلات بسیار و اشتباه بودن رابطه اش با ابراهیم، حاضر به جدایی از ابراهیم نمی شود.

و…

زندگی خصوصی _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان
ج) فروغ :
او که همسر اصلی ابراهیم است، زنی بی اراده و بی دفاع، در مقابل رفتارهای ابراهیم می باشد. به گونه ای که اگر ناراحت می‌شد و یا به ابراهیم شک می‌کرد، آن را بازگو نمی‌کرد و در ذهن خود، تحلیل و برهانی برای صداقت ابراهیم می آورد که این مسئله، نشان ‌دهنده ی سست عنصری و کمبود اعتماد به نفس او می باشد و یا حس فداکاری و گذشت او را نشان می دهد. زیرا ممکن است او برای حفظ زندگی مشترک و به خاطر فرزندشان، سکوت کرده باشد.

تحلیل روان شناسی فیلم _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

تحلیل کلی فیلم زندگی خصوصی :

همانطور که در فیلم، می بینیم، در کنار هم قرار گرفتن دو انسان که شاید از نظر روحی و روانی، در سلامت کاملی نیستند، نتیجه ای تاسف بار و فاجعه بار به همراه دارد. زیرا هیچ یک از این دو نفر ( پریسا و ابراهیم ) با فکر منطقی، پیش نرفتند و عواقب کار خود را نسنجیدند. در نهایت، این بی فکری ها، موجب شد که پریسا، به دنبال گرفتن انتقام تمام شکست های زندگی اش از ابراهیم و ابراهیم هم به دنبال رهایی از مسئولیت پذیری اعمالش و ادامه دادن به روال عادی زندگی اش، به شکلی که گویی هیچ اتفاقی نیوفتاده است، باشد.

استرنبرگ معتقد است که عشق، 3 ضلع دارد که عبارت است از : شهوت، صمیمیت و تعهد.

فرد متأهلی که خواستار رابطه با شخص دومی است، بیش از هر چیز، تحت تاثیر شهوت می باشد.

 اگر اتفاقی در دوران رابطه، برای شخص دوم بیفتد، اتفاقی مثل حاملگی ناخواسته، سلب مسئولیت و شانه خالی کردن از طرف مقابل را به دنبال دارد.

تحلیل فیلم _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

سخن آخر :

زیر پا گذاشتن اخلاق و وجدان، حتی برای مدت کوتاه، می تواند گریبان گیر یک عمر زندگی شود.

همانگونه که در این فیلم، به خوبی می بینیم‌ که فقط و فقط یک قدم اشتباه، می تواند به شکل جبران ناپذیر و رهایی ناپذیری در زندگی فرد، ادامه یابد و مانند گلوله ای برف که با پیش رفتن، بزرگ و بزرگ تر می شود، قدم های اشتباه نیز، می تواند فرد را در انبوهی از دروغ ها و پنهان کاری ها و اشتباهات بزرگ، غرق کند.

با تشکر از همراهی شما عزیزان…

تحلیل دیگر فیلم های خارجی و ایرانی:
تحلیل روانشناختی فیلم Joker
تحلیل روانشناختی فیلم Green book
تحلیل روانشناختی فیلم Gone girl
تحلیل روانشناختی فیلم Seven
تحلیل فیلم Marrige story
تحلیل فیلم Welcome to me
تحلیل فیلم Black swan
تحلیل فیلم کفش هایم کو
تحلیل فیلم زندانی ها
تحلیل فیلم هلن
تحلیل فیلم برادرم خسرو
تحلیل فیلم اسرافیل
تحلیل فیلم لاک قرمز
تحلیل فیلم بچه های کوچک
تحلیل فیلم زیر سقف دودی
تحلیل فیلم آینه های روبرو
تحلیل فیلم متری شیش و نیم
تحلیل فیلم شکاف
تحلیل فیلم خشم و هیاهو
تحلیل فیلم ذهن زیبا
تحلیل فیلم مغزهای کوچک زنگ زده
تحلیل فیلم لواسان
تحلیل فیلم آذر
تحلیل فیلم اتاق تاریک
تحلیل فیلم قصر شیشه ای
تحلیل فیلم مردن به وقت شهریور
تحلیل فیلم leon
تحلیلگران :
نوشین آقاخانی، فرزین فقیه، فاطمه مجیری، حورا دهدشتی زاده، مریم امینی تهرانی و صبا فدایی،
همراه ما باشید:

آدرس کانال تلگرام دکتر الهام مبلیان

آدرس اینستاگرام دکتر الهام مبلیان

رادیو با هم

مرکز مشاوره آنلاین دکتر الهام مبلیان

پایگاه سلامت روان وبلاگ شخصی فرزین فقیه
روانشناسی آسان وبلاگ شخصی مریم امینی تهرانی
روانشناسی سرگرمی وبلاگ شخصی حورا دهدشتی زاده
معجزه ی روانشناسی وبلاگ شخصی صبا فدایی

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!