بی اشتهایی عصبی _ اختلالات خوردن

اختلالات خوردن _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان
14+

بی اشتهایی عصبی _ اختلالات خوردن

اختلالات خوردن _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

مدت زمان پیشنهادی برای مطالعه ی مقاله : 8 دقیقه

در این مقاله، به بررسی آنورکسیا یا اختلال بی اشتهایی عصبی خواهیم پرداخت.

نام لاتین این اختلال، آنورکسیا است که از یک اصطلاح یونانی که معنای آن، از دست دادن اشتها می باشد، گرفته شده است.

افراد مبتلا به این اختلال، به شدت از خوردن غذا اجتناب می کنند زیرا می ترسند که چاق شوند یا فکر می کنند چاق هستند در حالی که بسیار لاغر اندام اند.

اختلالات خوردن _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

معیار های تشخیص بی اشتهایی عصبی، بر اساس DSM _ 5 :

معیار A : فرد از خوردن غذای مناسب و کسب انرژی لازم، خودداری می کند و این کار او منجر به کاهش شدید وزن او می شود؛ به طوری که وزن فرد بزرگسال یا نوجوان، نسبت به هم سن و هم جنس هایشان، بسیار کمتر است. وزن این افراد، از حداقل وزنی که برای افراد عادی در این سن معلوم شده است، کمتر است.

معیار B : فرد از افزایش وزن و چاق شدن، به شدت می ترسد و به طور دائم، کار هایی را انجام می دهد که مانع افزایش وزن می شود. حتی در مواقعی که به شدت، لاغر است.

معیار C : فرد از وزن و شکل اندام های خود، برداشت اشتباه دارد. ارزشی که فرد مبتلا برای خودش قائل است، بیش از حد و به صورت غیر منطقی، تحت تاثیر وزن بدن و شکل اندام هایش است. فرد، با وجود این که کمبود وزن دارد، قبول نمی کند که این کمبود وزن، برای سلامتی اش ضرر دارد.

این افراد، دو دسته اند : برخی فکر می کنند که چاق هستند و برخی، می ترسند که چاق شوند. در هر دو صورت، فرد، لاغر است.

انواع فرعی اختلال بی اشتهایی عصبی :

1) افرد مبتلا به بی اشتهایی عصبی با رفتار های محدود کننده : این افراد، سعی می کنند میزان کالری مصرفی در روزشان، بین 300 تا 500 کالری باشد و همین میزان کالری را با انجام فعالیت هایی مثل ورزش شدید، روزه گرفتن و رژیم های سخت، می سوزانند و مانع دریافت مواد مغذی آن می شوند.

2) افرد مبتلا به بی اشتهایی عصبی با رفتار های پرخوری _ پاکسازی : این افراد، ممکن است برای چند لحظه پرخوری کنند ولی بلافاصله از ملین ها، ادرار آور ها، روده شور ها و یا اعمال تصفیه ( مثل استفراغ کردن ) به منظور عدم جذب غذا، استفاده کنند.اختلالات خوردن _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

افراد مبتلا به این اختلال، نسبت به بیماری خود، بینش نداشته و نسبت به درمان، مقاوم اند.
این اختلال، در زنان، بسیار بیشتر از مردان است. سن شروع این اختلال از 15 تا 30 سالگی است و شایع ترین زمان بروز این اختلال، در سن 15 سالگی ( نوجوانی ) می باشد. در بالغین، همراه با شروع این اختلال، میل جنسی به شدت کاهش پیدا می کند. چرخه ی قاعدگی در زنان مبتلا به این اختلال، قطع می شود یا دچار بد کارکردی می شود. به همین دلیل، زنان مبتلا به این اختلال، چرخه ی قاعدگی متناسبی نداشته و به همین علت، معمولاً به پزشک متخصص زنان، مراجعه می کنند.
 این اختلال، اغلب پس از یک حادثه ی آسیب زا رخ می دهد و دارای روندی بسیار متغیر است.
میزان مرگ و میر برای افراد مبتلا به این اختلال، در هر دهه، حدود 5 درصد است. علت مرگ و میر در این افراد، خودکشی و عوارض جسمانی ناشی از نخوردن غذا یا رفتار های پاکسازی می باشد. آمار خودکشی در این افراد، از هر 100000 نفر، 12 نفر، گزارش شده است.

بی اشتهایی عصبی _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

عوامل خطر و پیش آگهی :

1) خلق و خوئی : افرادی که مبتلا به اختلالات اضطرابی یا وسواس ها می شوند، به احتمال بیشتری نسبت به افراد عادی، مبتلا به بی اشتهایی عصبی می شوند.

2) محیطی : فرهنگ و تنوع تاریخی، تاثیر زیادی بر مبتلا شدن فرد به این اختلال دارد. مثلاً در یک فرهنگ، لاغری یک ارزش است و باعث می شود افراد موجود در آن فرهنگ، بیشتر به فکر لاغری باشند.

3) ژنتیکی و فیزیولوزیکی : افرادی که بستگان درجه یک آن ها، مبتلا به دو قطبی، افسردگی یا خود اختلالات خوردن هستند، نسبت به افراد عادی، به احتمال بیشتری مبتلا به این اختلال ، خصوصاً نوع پرخوری _ پاکسازی می شوند.

 همراهی و همزمانی این اختلال با اختلالات اضطرابی ( خصوصاً سوشیو فوبی یا اختلال اضطراب اجتماعی ) 25 درصد، با اختلال وسواس فکری _ عملی، 25 درصد و با افسردگی، 65 درصد می باشد.

بی اشتهایی عصبی _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

سبب شناسی اختلال بی اشتهایی عصبی :

دیدگاه زیستی : بد کارکردی در مواد افیونی درون زاد ( عصب رسانه هایی که خاصیت مواد افیونی را داشته و باعث آرامش فرد می شود. این عصب رسانه ها در بدن، تولید شده و ضرری برای فرد، در صورت طبیعی بودن ندارد. ) ممکن است در انکار گرسنگی افراد مبتلا، نقش داشته باشد. تجویز آنتاگونیست های افیونی ( دارو های محدود کننده ی فعالیت عصب رسانه های افیونی در بدن ) در افزایش وزن افراد مبتلا، اثری مفید دارد.

برخی از صاحب نظران معتقد اند بد کارکردی در محور هیپوتالاموس و هیپوفیز باعث ابتلای فرد به این اختلال می شود.

برخی از تحقیقات نیز بد کارکردی سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین را در افراد مبتلا به این اختلال، دخیل می دانند. این سه عصب رسانه، در تنظیم رفتار خوردن، در هیپوتالاموس، نقش دارند.

بی اشتهایی عصبی _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

عوامل اجتماعی : تاکید جامعه بر لاغری و ورزش، احتمال ابتلای افراد به این اختلال را افزایش می دهد.
 شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد کشمکش ها و بحث های خانوادگی، عدم همدلی و مراقبت در خانواده و…، احتمال ابتلا به این اختلال را افزایش می دهد. در چنین حالتی، فرد می خواهد جلب توجه کند یا توجه خود را از بحث های خانوادگی، به سمت بدن و وزنش، معطوف کند.
ویژگی های شغلی برخی از مشاغل نیز، تاثیر زیادی بر ابتلا به این اختلال دارد؛ به طوری که زنان و مردانی که مانکن هستند، تمرکز زیادی برای تناسب اندام خود  دارند و چنین توجهی به تناسب اندام، احتمال ابتلا به این اختلال را افزایش می دهد. مردانی که ورزشکار هستند و می خواهند یک ورزشکار ممتاز بمانند نیز احتمال ابتلا به این اختلال را دارند. مثلاً پسری عضو تیم کشتی است و برای شرکت در مسابقات، یک دفعه باید در طول یک هفته، کاهش وزن چشم گیری داشته باشد. او در این یک هفته، یک رژیم بسیار سخت گرفته و به شدت، ورزش می کند. ممکن است این فرد، بعد از کاهش وزن نیز این رفتار ها را ادامه دهد و مبتلا به اختلال بی اشتهایی عصبی شود.
افراد همجنس گرا نیز ( خصوصاً مردان همجنس گرا ) می خواهند شریک جنسی شان، تناسب اندام داشته باشد؛ در این صورت، فرد به شدت به تناسب اندام خود اهمیت داده و ممکن است به این اختلال، مبتلا شود.

بی اشتهایی عصبی _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

درمان اختلال بی اشتهایی عصبی :
بهترین درمان ها دارو درمانی + روان درمانی

دارو درمانی ها :

 داروی سیپروهپتادین برای بیماران مبتلا به نوع محدود کننده ی بی اشتهایی عصبی، مفید است.

دارو هایی مانند کلومیپرامین و پیموزاید نیز برای این بیماران، تجویز می شود که اثرات متغیری دارد.

روان درمانی ها شامل :

بستری شدن : بیماران مبتلا به اختلال بی اشتهایی عصبی که وزنشان، 20 درصد، کمتر از وزن مورد انتظار، نسبت به قدشان است، در برنامه ی بستری شدن قرار بگیرند بهتر است ولی در افرادی که این نسبت، به 30 درصد و بالاتر می رسد، نیاز به بستری شدن، به مدت 2 تا 6 ماه دارند. در این مدت، هر صبح، پس از تخلیه ی ادرار و مدفوع، بیمار باید وزن شود.

درمان شناختی رفتاری : به بیمار یاد داده می شود که افکار، احساسات و رفتارش را هنگام گرسنگی کنترل کند که بر غذا خوردن او تاثیر منفی نگذارد.

خانواده درمانی : ارائه ی جلسات خانواده درمانی، خصوصاً برای نوجوانان مبتلا به بی اشتهایی عصبی، برای بهبود حال فرد مبتلا، لازم و ضروری است. اگر ارائه ی جلسات خانواده درمانی، امکان پذیر نبود، از جلسات کوتاه مدت خانواده درمانی استفاده شود.

اختلالات خوردن _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

ادامه دارد…

منابع مورد مطالعه : خلاصه ی روان پزشکی کاپلان و سادوک، DSM_5، مقدمه ای بر نظریه های یادگیری از هرگنهان، کتاب آسیب شناسی هالجین

سایر اختلالات روانی دیگر :

1) انحرافات جنسی :

_ سادیسم جنسی

_ مازوخیسم جنسی

_ یادگار پرستی

2) اختلالات شخصیت:

پارانوئید

خودشیفته

اسکیزوئید

اسکیزوتایپی

نمایشی

وسواس جبری

ضد اجتماعی

مرزی

اجتنابی

وابسته

3) مورد پژوهی های اختلالات شخصیت

_ ضد اجتماعی

_ اسکیزوتایپال

_ اسکیزوئید

_ وسواسی _ اجباری

_ خود شیفته

_ وابسته 

_ نمایشی

4) خون آشام های آشنا

_ قسمت اول

_ قسمت دوم

_ قسمت سوم

_ قسمت چهارم

_ قسمت پنجم

5) شباهت اختلال اسکیزوتایپال و اسکیزوفرنیا

6) شناسایی انواع اختلال شخصیت

7) هذیان و انواع هذیان

8) اختلال هذیانی

9) اختلال نافرمانی مقابله ای

10) وسواس فکری _ عملی :

_ قسمت اول

_ قسمت دوم

11) اضطراب جدایی

12) کودک اوتیسم من

_ قسمت اول

_ قسمت دوم

_ قسمت سوم

13) سندرم پای بی قرار

_ قسمت اول

_ قسمت دوم

با تشکر از همراهان سایت دکتر الهام مبلیان

**با ما همراه باشید…

آدرس کانال تلگرام دکتر الهام مبلیان

آدرس اینستاگرام دکتر الهام مبلیان

رادیو با هم دکتر الهام مبلیان

پایگاه سلامت روان وبلاگ شخصی فرزین فقیه

گرد آورنده : فرزین فقیه

دانشجوی روان شناسی _ کارشناسی

مرکز مشاوره آنلاین دکتر الهام مبلیان

 

 

 

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!