بررسی روان شناختی فیلم زندانی ها

بررسی و تحلیل روان شناختی فیلم
23+

بررسی روانشناختی فیلم زندانی ها 2013 : ( PRISONERS )   

بررسی روان شناختی فیلم

زمان پیشنهادی مطالعه ی مقاله : 15 دقیقه
درباره ی  فیلم :
کارگردان: دنیس ویلنیو
تهیه کنندگان: برودریک جانسون/ کیرا دیویس/  اندرو کوسوو/ آدام کولبرنر
ژانر: درام/ رازآلود/ هیجان انگیز/ جنایی
بازیگران: هیو جکمن/ جیک جیلنهال/ ویولا دیویس/ ماریا بلو/ ترنس هاوارد/ ملیسا لئو/  بل دانو
زمان: 153 دقیقه
کشور: ایالات متحده
این فیلم، نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری شده است. زندانیان اولین فیلم دنیس ویلنیو است که با نقش آفرینی بازیگران مشهور، ساخته شده‌است. همچون فیلم‌های قبلی ویلنیو، این فیلم هم بحث‌هایی جدی درباره موضوع انتقام و عدالت طلبی و مرز باریک میان این دو بیان می‌کند. این فیلم، با استقبال به شدت مثبت منتقدان و تماشاگران همراه بوده است. زندانیان از دیدگاه کاربران سایت IMDB یکی از ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینما می باشد.
خلاصه ی  فیلم :

فیلم از جایی شروع می شود که “آنا” و “جوی“، دو دختر بچه دزدیده می شوند. تیم پلیس و خانواده های آن ها به دنبالشان می گردند و به سرنخ های عجیبی می رسند.

بررسی روان شناختی فیلم

تحلیل شخصی فیلم :

نام فیلم، بسیار جای تأمل و تفکر دارد. شاید زندانی ها به زندانی شدن دو دختر، آنا و جوی اشاره می کند. شاید هم به زندانی شدن الکس توسط کلر و در نهایت زندانی شدن کلر توسط هالی جونز اشاره شده است. شاید هم زندانی کردن افراد، راهی برای رسیدن به مقاصد و هدف های شخصی محسوب می شود. زیرا کلر و الکس، هر کدام با یک هدف خاص، زندانی می شوند. شخصیت های فیلم، عبارت اند از :

1) کِلِر :

او پدر آنا، یکی از دخترانی است که دزدیده شده است. او فردی عجول، زورگو، خود رأی، هیجانی و بدون کنترل احساس و به شدت محافظ کار و کنترل گر است. او معتقد است اگر مشکلی پیش بیاید، خودش به تنهائی باید آن را حل کند. به همین علت، وقتی دخترش گم می شود، خودش دست به کار شده و معتقد است که پلیس ها وقت را هدر می دهند. در سکانسی از فیلم، به پسرش می گوید : مهم ترین چیزی که پدر بزرگت به من یاد داد این بود که  برای طوفان، سیل و هر اتفاقی که قراره بیفته، آماده باشم. تنها چیزی که واسطه ی تو و مرگه فقط خودتی. این دیالوگ، نشان دهنده ی خود رأی و محافظ کار بودن اوست. او شخصیت حمایتگر خانواده است و خود را موظف به ایمن نگه داشتن خانواده می داند. حال که دخترش دزدیده شده، اوضاع، از لحاظ روحی برای او، غیر قابل کنترل است و دائم خودش را سرزنش می کند. او در این راه، احساسات افراد زیادی را برای کاری که می خواهد انجام بدهد، درگیر می کند و به آن ها احساس گناه می دهد تا او را همراهی کنند.

در سکانسی از فیلم، او به پلیس می گوید : امید به بهترین وضعیت داشته باش ولی خودت را برای بدترین وضعیت، آماده کن. محافظ کار بودن او، در این دیالوگ مشخص می شود. زبان بدن او، اغلب خصمانه و آمرانه است و از ژست دست مشت شده با انگشت اشاره ی باز، زیاد استفاده می کند. نکته جالب در شخصیت او این بود که همیشه خود را برای خطر آماده می کرد و وسایل ضروری را برای مواجه با خطر، در زیر زمین خانه ی خود انبار کرده بود.

تحلیل فیلم زندانی ها

2) گریسی :

او، مادر آنا و همسر کلر است. او به علت دزدیده شدن دخترش، خودش را دائم سرزنش می کند. مثلاً خود را سرزنش می کرد که چرا زیپ لباس دخترش را وقتی که دخترش  از او خواسته بود درستش کند، درست نکرده بود. ( احساس پشیمانی‌ دارد به خاطر اینکه توجه کافی به دخترش نکرده است. ). او از مکانیسم دفاعی انکار، برای تحریف واقعیت و کاهش نگرانی اش استفاده می کند. مثلاً معتقد است دخترش با دوستش فرار کرده و برای بازی رفته است پس به زودی باز خواهد گشت. بدون این که دلیلی برای اثبات حرفش داشته باشد.

نقد و بررسی فیلم زندانی ها 2013

3) فرانکلین :

او، پدر جوی، دختر دیگری که دزدیده شده بود، می باشد. او فردی منطقی است و برعکس کلر، با احساسات و هیجانات خود جلو نمی رود. او علاقه ای به همکاری با کلر ندارد و می خواهد او را معتقد کند که کار هایش درست نیست ولی در نهایت، کلر با درگیر کردن احساسات او، او را وادار به همکاری با خود می کند.

بررسی روان شناختی فیلم زندانی ها

4) هالی جونز :

او شخصی است که از ابتدای فیلم به خوبی همه را فریب می دهد و خودش را زنی آسیب دیده، تنها و خیرخواه معرفی می کند. او نه تنها زنی معصوم نیست، بلکه می توان بی رحمی و شخصیت سراسر منفی او و رفتار ها ضد اجتماعی او را به وضوع مشاهده کرد. او زنی است که بچه ها را دزدیده و با محلولی که ترکیبی از ال اس دی و کتامین می باشد، آن ها را ضعیف می کند. او و همسرش، فردی مذهبی بوده اند که کودکشان، به دلیل ابتلا به سرطان فوت می کند. از آن به بعد، با همسرش اقدام به دزدیدن بچه می کنند و به عقیده ی خودشان، دزدیدن بچه، جنگی است بر علیه خدا. آن ها می خواهند دیگران نیز داغ فرزند را چشیده و نسبت به خدا، کافر شوند. در سکانسی از فیلم، او هنگام صحبت با کلر ، دروغی به کلر می گوید و در همان حین، دستش را به طرف بینی و چشمش می برد. زبان بدن او در این سکانس، مشخص می کند که دارد دروغ می گوید زیرا از ژست های دروغگوئی در زبان بدن، استفاده می کند.

بررسی روان شناختی فیلم زندانی ها

5) الکس :
او اولین نفری است که پلیس، شک می کند که او دختر ها را دزدیده است. او یک پسر بزرگسال مبتلا به عقب ماندگی ذهنی است به طوری که در اداره ی پلیس، متوجه می شوند که هوشبهر ( IQ ) او، همانند یک کودک ده ساله می باشد. او با هالی جونز، زندگی می کند و هالی جونز را زنعمو خطاب می کند ولی بعد ها مشخص می شود که هالی جونز، زنعموی واقعی او نیست و توسط او و همسرش، در کودکی ربوده شده بود. طبق اتفاقاتی که در فیلم می افتد، کلر اقدام به گروگان گرفتن او و شکنجه کردنش، برای فهمیدن مکان آنا و جوی می کند. او هنگامی که توسط کلر، برای گرفتن اعتراف، شکنجه می شد هیچ صحبتی نمی کرد. ممکن است این شکنجه ها، برای او خاطرات کودکی اش با هالی جونز و همسرش را تداعی می کرده و مانع از صحبت کردنش می شده. اگر کلر با او کمی مهربان تر و با لحنی ملایم تر صحبت می کرد، سرنخ های زیادی به دست می آورد زیرا در صحنه ای از فیلم نشان می دهد کلر، بدون شکنجه و با لحنی آرام تر با او صحبت می کند و الکس، یک سرنخ در مورد مکان دختر ها به او می دهد.

نقد و تحلیل فیلم زندانی ها 2013

6) کاراگاه لوکی :

او، مسئول رسیدگی به این پرونده است و بسیار مسئولیت پذیر و دارای وجدان کاری می باشد. در صحنه ای از فیلم، برای گرفتن اعتراف از الکس، او را به دیوار تکیه داد و وارد حریم نیمه خصوصی او شد و مستقیماً به چشمان او نگاه کرد. اغلب افسران پلیس، برای گرفتن اعتراف از مجرمین، این کار را انجام می دهند زیرا انجام این حرکت، فرد مجرم را مضطرب کرده و ممکن است باعث شود زود تر به جرمش اعتراف کند.

بررسی و تحلیل روان شناختی فیلم

7) باب تیلور :
یکی دیگر از افرادی که توسط هالی جونز و همسرش، دزدیده شده بود و توانسته بود از دست آن ها فرار کند، باب تیلور بود. هنگامی که او در کودکی ربوده شده بود، تروما های ( حادثه های آسیب زای روانی ) شدیدی برای او اتفاق افتاده بود و باعث شده بود او در بزرگسالی به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال، مبتلا شود. انزوا طلبی و رفتار های عجیب و غریب که جزء ویژگی های اصلی فرد مبتلا به اسکیزوتایپال است، در او به خوبی دیده می شود. مثلاً او با دزدیدن لباس های بچه های ربوده شده و خون آلود کردن آن ها با خون خوک، با سارق خود در کودکی، که همسر هالی جونز بود، همانند سازی می کرد. همانند سازی دیگر او با همسر هالی جونز، علاقه ی شدید همسر هالی جونز به مار و نگه داری از آن ها بود که باب تیلور نیز همانند او، مار هایی را در صندوق های مختلف، نگه داری می کرد. هالی جونز و همسرش، با تزریق محلول ال اس دی و کتامین به مقدار زیاد به باب تیلور در کودکی، باعث از بین رفتن خاطرات گذشته ی او من جمله دزدیده شدنش شده بودند. او نمی دانست که چه کسی او را دزدیده و او را مرد نامرئی خطاب می کرد و تمام کار هایش را با او، همانند سازی می کرد. افراد اسکیزوتایپال، دارای اضطراب اجتماعی هستند و از جمع می ترسند. این مورد در مورد باب تیلور، به خوبی صدق کرده که در طول فیلم، متوجه آن خواهید شد.

بررسی روان شناختی فیلم prisoners

8) پاتریک :

او کشیشی بود که کاراگاه لوکی، برای پیدا کردن سرنخ، به خانه ی او رفت. او فردی معتاد به الکل و دارای عقاید افراطی است. کاراگاه لوکی در زیر زمین خانه ی او، جنازه ای پیدا می کند که از سایر نشانه ها مشخص می شود این جنازه، متعلق به همسر هالی جونز است که برای اعتراف، به پیش پاتریک رفته بود. پاتریک که دیده او با خوشحالی و افتخار، اعتراف به کودک دزدی و کودک آزاری می کند ( که فقدان رحم و همدلی، همسر هالی جونز و ضد اجتماعی بودن او را می رساند) اقدام به کشتن او کرده و جنازه ی او را در زیر زمین خانه اش نگه داری می کند.

بررسی روان شناختی فیلم زندانی ها

در نهایت، این فیلم برای نشان دادن تاثیر وحشتناک تروماها در کودکی و  خون آشام های آشنایی است که مبتلا به اختلال شخصیت می باشند و در اطراف شما هستند، می باشد.

* ما، شما را به تماشای تیزر این فیلم، دعوت می کینم.

 

* پیشنهاد بعدی شما کاربران سایت، برای تحلیل فیلم، کدام فیلم می باشد؟ نظر خود را زیر همین پست، بیان کنید…

 

تحلیل فیلم های دیگر برای مطالعه بیشتر شما:
تحلیل فیلم split : شکاف
تحلیل فیلم خشم و هیاهو
تحلیل فیلم ذهن زیبا
تحلیل فیلم لواسان
تحلیل فیلم آذر
تحلیل فیلم مغزهای کوچک زنگ زده
تحلیل فیلم هلن
تحلیل فیلم GLASS CASTLE 2017
تحلیل فیلم مردن به وقت شهریور
تحلیل فیلم متری شیش و نیم
مطالب مرتبط
اختلالات شخصیت:
پارانوئید
خودشیفته
اسکیزوئید
اسکیزوتایپی
نمایشی
وسواس جبری
ضد اجتماعی
مرزی
اجتنابی
وابسته
مرکز مشاوره آنلاین دکتر الهام مبلیان**با ما همراه باشید…
آدرس کانال تلگرام دکتر الهام مبلیان
آدرس اینستاگرام دکتر الهام مبلیان
رادیو با هم دکتر الهام مبلیان
روانشناسی آسان وبلاگ شخصی مریم امینی تهرانی
پایگاه سلامت روان وبلاگ شخصی فرزین فقیه
تحلیلگران: فرزین فقیه، مریم امینی تهرانی، حورا دهدشتی زاده و نوشین آقا خانی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!