انواع سبک های فرزند پروری

1+

انواع سبک های فرزند پروری

امروزه تقریبا تمام والدین در جریان رشد و پرورش فرزندان خود به این نکته فکر کرده‌اند که چگونه فرزند خود را تربیت کنند. محققان با بررسی نمونه‌های مختلف، سبک‌های مختلفی را برای تربیت کودک معرفی کرده‌اند که در ذیل با چند نمونه از آن ها آشنا می‌شویم:

در ابتدا باید مشخص شود که خود شما جزو کدام دسته از والدین محسوب می‌شوید. آیا یک والد سخت گیر هستید؟

آیا فکر می‌کنید فرزند خود را لوس بار آورده‌اید و او را کمتر تنبیه می‌کنید؟  

در تمام شیوه های فرزندپروری 3 نوع والدین وجود دارد:

  • والدین مستبد
  • والدین سهل‌گیر
  • والدین مقتدر

شیوه فرزند‌پروری مستبدانه

 والدینی که همیشه خواهان این هستند که کودکشان از آن ها اطاعت کند، قوانینی سفت و سخت تعیین می کنند و اصلاً برای کودک توضیح نمی‌دهند که علت وضع این قوانین چیست در این دسته قرار می‌گیرند. والدین مستبد بدون هیچ گونه توضیحی و بدون کمترین ملایمتی فرزندشان را تنبیه می‌کنند. این کودکان در بزرگسالی با مشکلاتی از قبیل کمبود اعتماد‌به‌نفس، عزت‌نفس پایین و افسردگی مواجه خواهند شد.

شیوه فرزندپروری سهل‌گیرانه

والدینی که در این دسته قرار می‌گیرند اصلاً و ابداً فرزندشان را تبنیه نمی‌کنند. هیچ گونه قوانینی برای آن ها در نظر نمی‌گیرند و هیچ برخورد سختی با کودک ندارند. بسیار صمیمی به کودکشان پاسخ می‌دهند و در واقع هیچ گونه مرزی بین آن ها و کودکشان نیست که این مساله بسیار آسیب زاست. در این نوع خانواده ها به دلیل این که هیچ محدودیتی وجود نداشته و همه چیز بدون چون و چرا در دسترس کودکان است، پیامدهای منفی برای کودکان به بار می‌آید. تحقیقات نشان داده که کودکان این نوع والدین در بزرگسالی قوانین را نادیده می‌گیرند، در جامعه اعمال خشونت می‌کنند و تمایل زیادی به مصرف مواد مخدر دارند و بیشتر از بقیه کودکان در معرض افسردگی و اضطراب‌اند.

شیوه فرزندپروری مقتدرانه

شاید در ابتدا این اسم برایتان کمی ترسناک باشد، احتمالا به این دلیل است که آن را با سبک مستبدانه اشتباه گرفته اید. اما در واقع این روش یکی از بهترین شیوه‌های فرزندپروری است. در این سبک والدین نه خیلی خشک و نه خیلی صمیمی هستند. از طرفی آن‌ها قوانین و محدودیت‌هایی را اعمال می‌کنند و عواقب رعایت نکردن آنها را برای کودک شرح می دهند و از طرف دیگر پاسخگوی احساسات کودک نیز هستند و روابط صمیمانه‌ای با او دارند .این والدین هم با کودکانشان حرف می‌زنند و هم به خوبی به صحبت‌های آنان گوش می‌دهند.

در این سبک والدین از کودک نظرخواهی می‌کنند اما تسلیم محض کودک نمی‌شوند. هنگامی که کودک کار بدی انجام دهد با هدف هدایت کودک او را تنبیه می‌کنند. تحقیقات نشان داده که این سبک از فرزندپروری بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت.کودکانی با والدین مقتدر از لحاظ روانی سالم‌تر، و انعطاف‌پذیرتر هستند و مهارت‌های اجتماعی بالاتری دارند. کودکانی که با این مدل تربیت شده‌اند در آینده زندگی سالم‌تری خواهند داشت؛ زیرا آن‌ها مسئولیت پذیرترند و برای افراد و قوانین احترام قائل‌اند.

نوع دیگری از فرزند پروری وجود دارد که در دسته بندی‌های بالا قرار نمی‌گیرد و به مدل بی اعتنا معروف است. در این نوع از فرزندپروری والدین ارتباط بسیار کمی با فرزندان خود دارند. قانونی برای آن ها وضع نمی‌کنند و از لحاظ احساسی نیز پاسخگوی آن‌ها نیستند  و توجهی به کودکشان ندارند. کوکان این افراد در بزگسالی شخصیتی انزوا‌طلب و مضطرب خواهند داشت.

با توجه به گفته‌های بالا نکته‌ای که مشخص است این است که سبک فرزندپروری مقتدرانه برای حال و آینده فرزندان ایده‌آل ترین روش است و کمترین آسیب و بیشترین نفع را برای کودک به ارمغان می‌آورد.

گردآورنده : معصومه شریفیان کارشناس روانشناسی

دکتر الهام مبلیان مشاور خانواده و زوج درمانگر استاد دانشگاه مشاور دانشگاه اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!