انحرافات جنسی _ مازوخیسم جنسی

انحرافات جنسی _ مازوخیسم _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان
7+

انحرافات جنسی _ مازوخیسم جنسی

انحرافات جنسی _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

 زمان پیشنهادی مطالعه ی مقاله : 6 دقیقه

در این مقاله از انحرافات جنسی، به بررسی مازوخیسم جنسی، خواهیم پرداخت.

مازوخیسم، یکی دیگر از انحرافات جنسی و بر عکس سادیسم می باشد و به معنی تمایل فرد، برای تحقیر فیزیکی، جنسی و روحی، برای رسیدن به ارضای جنسی می باشد. نام این انحراف جنسی، از فعالیت های لئو پولد فون زاخر _ مازوخ، رمان نویس اتریشی قرن 19، گرفته شده است. شخصیت های رمان او، از این که زنان، با آن ها بد رفتاری کنند و بر آن ها تسلط داشته باشند، لذت جنسی می بردند.

در این افراد :

نیروی محرک نیاز جنسی

منبع اندام جنسی

شئ تمایل فرد به تحقیر شدن از لحاظ فیزیکی، روحی و جنسی.

لئو پولد فون زاخر _ مازوخ

لئو پولد فون زاخر _ مازوخ

معیار های تشخیصی مازوخیسم جنسی، بر اساس DSM _ 5 :

معیار A : در یک دوره ی حداقل 6 ماهه فرد، به طور مکرر و شدید، از تحقیر شدن، کتک خوردن و یا هر کار دیگری که باعث شود او، رنج و عذاب بکشد، تحریک جنسی می شود. می توان این برانگیختگی های شدید را از روی خیال پردازی ها، امیال یا رفتار شخص، متوجه شد.

معیار B : این امیال، رفتار و خیال پردازی های جنسی، موجب آشفتگی و ناراحتی فرد می شود یا اختلال قابل ملاحظه ی بالینی، در عملکرد اجتماعی، شغلی و سایر زمینه های دیگر زندگی او، ایجاد می کند.

در DSM _ 5، یک مشخصه ی دیگر، به این انحراف جنسی، اضافه شده است که نام آن مازوخیسم جنسی، همراه با خفگی دوستی می باشد. اگر فرد، برای دست یابی به برانگیختگی جنسی، به شیوه ای برای محدود کردن تنفس خود، به وسیله ی طرف مقابلش بپردازد، به مازوخیسم جنسی همراه با خفگی دوستی، مبتلا می باشد.

dsm_5 _ انحرافات جنسی

این ملاک ها، برای افرادی به کار می رود که به صورت آزادانه و آشکارا، تمایل خود به تحقیر شدن را ابراز کرده و از این کار، لذت می برند. اگر افراد، از این تمایل خود، اضطراب، احساس شرم و گناه و وسواس فکری داشته باشند و تمایل خود به چنین کاری را بیان نکنند و آن را به عمل نرسانند، دارای تمایلات مازوخیسمی هستند ولی مبتلا به مازوخیسم جنسی نیستند.

مازوخیسم جنسی، در مردان، بیشتر از زنان است. سن تشخیص این انحراف، از 15 سالگی می باشد به طوری که در 18 تا 25 سالگی، به اوج خود رسیده و از آن به بعد، علائم، رفته رفته کاهش می یابد.

این انحراف، معمولاً با سه تا پنج انحراف جنسی دیگر، خصوصاً یادگار پرستی ( فتیش ها ) و مبدل پوشی، همراه می باشد. در ادامه، این موارد را توضیح خواهیم داد.

مازوخیسم جنسی _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

سبب شناسی مازوخیسم جنسی :

دیدگاه روانکاوی :

_ ممکن است چنین افرادی، به صورت بیمارگونه، فراخود بسیار قوی داشته باشند به طوری که از نیاز های خود می گذرند و تمام و کمال، خود را در اختیار فرد دیگری می گذارند.

_ تجربیات دوران کودکی، مثل سوء استفاده های جنسی، می تواند منجر به مبتلا شدن فرد به مازوخیسم جنسی، در بزرگسالی شود.

_ این افراد، برای اثبات اقتدار خود ( که به دلیل رقابت با والد همجنس، در کودکی، برای به دست آوردن والد غیر همجنس، شکست خورده و اقتدارش زیر سوال رفته است ) می خواهد نشان دهد، نسبت به تحقیر و درد، مقاوم است و تن به این اعمال می دهند.

_ تثبیت در مرحله ی احلیلی و عدم همانند سازی درست با والد همجنس، موجب می شود فرد در بزرگسالی مبتلا به انحرافات جنسی، من جمله مازوخیسم جنسی شود.

_ به عقیده ی فروید، این افراد، غریزه ی پرخاشگری خود را به اشتباه، به سمت خود خالی می کنند.

زیگموند فرویید _ غرائز جنسی
زیگموند فرویید

 

دیدگاه یادگیری و رفتارگرائی : همانند افراد مبتلا به سادیسم جنسی، این افراد نیز، از سایر افراد جامعه، از انحرافات جنسی، الگو گرفته و آن را انجام می دهند.

این افراد، کیس های مناسبی برای افراد مبتلا به سادیسم جنسی می باشند به طوری که افراد سادیستیک، این افراد را پیدا کرده و به عنوان برده ( slave ) از آن ها استفاده می کنند. افراد مازوخیسم، تسلیم اراده ی ارباب خود ( misters ) که همان فرد سادیستیک است، می باشند و حتی ممکن است خود را سگ ارباب خود بداند و رفتار های نامتناسب با شخصیت خود، انجام دهند.

انحرافات جنسی _ مرکز مشاوره ی آنلاین دکتر الهام مبلیان

در مشاوره های خود، اگر چنین کیس هایی به شما مراجعه کرند و هر دو نفر، اظهار داشتند که از این وضعیت، رضایت کامل دارند و افت عملکردی اتفاق نیفتاده است، حتماً باید پیامد های این موقعیت پیش آمده را چک کنید. ممکن است دو نفر، از این اعمال سادیسم _ مازوخیسمی خود، راضی باشند ولی پیامد این کار، به صورت پنهان، بر از بین رفتن عزت نفس و اعتماد به نفس این دو، خصوصاً فرد مازوخیسم، تاثیر فراوانی دارد.

به نظر شما چرا افراد، مبتلا به مازوخیسم جنسی می شوند؟

ادامه دارد…

منابع مورد مطالعه : کتاب نظریه های شخصیت فیست، خلاصه ی روان پزشکی کاپلان و سادوک، DSM_5

مطالب مرتبط :

1) انحرافات جنسی _ سادیسم

2) اختلالات شخصیت:

پارانوئید

خودشیفته

اسکیزوئید

اسکیزوتایپی

نمایشی

وسواس جبری

ضد اجتماعی

مرزی

اجتنابی

وابسته

 

با تشکر از همراهان سایت دکتر الهام مبلیان

**با ما همراه باشید…

آدرس کانال تلگرام دکتر الهام مبلیان

آدرس اینستاگرام دکتر الهام مبلیان

رادیو با هم دکتر الهام مبلیان

پایگاه سلامت روان وبلاگ شخصی فرزین فقیه

گرد آورنده : فرزین فقیه

دانشجوی روان شناسی _ کارشناسی

مرکز مشاوره آنلاین دکتر الهام مبلیان

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!