اختلالات خواب و بیداری _ سندرم پای بی قرار _ قسمت اول

اختلالات خواب و بیداری  _ سندرم پای بی قرار
7+

اختلالات خواب و بیداری _ سندرم پای بی قرار _ قسمت اول

زمان پیشنهادی مطالعه ی مقاله : 10 دقیقه

اختلالات خواب _ سندرم پای بی قرار

در DSM_5 برای این اختلال 5 معیار ذکر شده است که عبارت اند از:

معیار A : میل شدید به حرکت دادن و ضربه زدن به پاها زیرا فرد احساس ناخوشایندی در ماهیچه ی پاهای خود دارد و در طول استراحت یا عدم فعالیت ( خصوصا هنگام خواب در بعد از ظهر یا شب)، این میل شدید تر شده و احساس ناخوشایند، بیشتر می شود. این احساس ناخوشایند با حرکت دادن پاها برای چند لحظه کاهش پیدا می کند یا متوقف می شود و دوباره آغاز می شود. احساسات ناخوشایند عبارت اند از : سوزن سوزن شدن و درد شدید در ماهیچه ی پا، گزگز شدن و … .کلماتی که مبتلایان به این اختلال استفاده می کنند عبارت اند از: انگار پامو برق می گیره، انگار میله ی داغ توی پام می کنند، انگار مورچه روی پام راه میره و پاهام برای کاهش این احساس پرتاب می شن و پرش می کنند.)

معیارB  : نشانه ها در ملاک A حداقل 3 بار در هفته روی دهند و تا 3 ماه ادامه یابد.

معیار C : نشانه ها در معیار A باعث اختلال در عملکرد اجتمائی ( فرد به دلیل نخوابیدن، پرخاشگر می شود و اطرافیان را از خود دور می کند.)، شغلی( فرد به علت نخوابیدن در شب، صبح خوابش می آید و تمرکز لازم برای شغل خود ندارد.)، تحصیلی( فرد به علت کم خوابی و بی خوابی درس هایش را خوب یاد نمی گیرد.)، رفتاری ( فرد، شب ها نمی تواند بخوابد و اکثر ساعت های روز را به خواب اختصاص می دهد.) و سایر زمینه های دیگر می شود.

معیار D : نشانه ها در معیار A ناشی از اختلالات روانی ( مثل اختلالات جسمانی سازی یا روان تنی) یا جسمانی دیگر (مثل گرفتگی عضلات) نیست. ( اختلالات دیگر نباید باعث ایجاد این اختلال شوند. اما می توانند باعث تشدید این اختلال شوند. مثلا بیماری های تیروئید، دیابت یا نارسایی کلیه یا کمبود آهن موجب تشدید این اختلال می شود اما به وجود آورنده ی این اختلال نیستند)

معیار E : نشانه ها ناشی از تأثیرات سوء مصرف مواد مخدر یا دارو نیست. ( مثلا فرد در حال ترک مخدری مثل تریاک است و یکی از علائم ترک این مخدر، ضعف در عضلات است و این نشانه نباید به سندرم پای بی قرار ربط داده شود.)

اختلالات خواب و بیداری  _ سندرم پای بی قرار

ادامه دارد…
منابع مورد مطالعه : کتاب خلاصه ی روان پزشکی کاپلان و سادوک، DSM_5
مطالب مرتبط :
خواب و چرخه ی طبیعی آن : قسمت اول
خواب و چرخه ی طبیعی آن _ قسمت دوم
خواب و چرخه ی طبیعی آن _ قسمت سوم
با تشکر از همراهان سایت دکتر مبلیان
آدرس کانال تلگرام خانم دکتر الهام مبلیان
آدرس اینستاگرام خانم دکتر الهام مبلیان
آدرس اینستاگرام رادیو باهم
آدرس وبلاگ پایگاه سلامت روان
گرد آورنده : فرزین فقیه
دانشجوی روانشناسی _ کارشناسی
همراه ما باشید… 

مرکز مشاوره آنلاین دکتر الهام مبلیان

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

error: هشدار: محتوا محافظت می شود !!